Maria Anna Potocka: Bunkier Sztuki jest na granicy katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 12:44
- Konieczny jest natychmiastowy remont. Najważniejsze zadanie, jakie mnie czeka, to pilne złożenie aplikacji do UE, żeby pozyskać pieniądze na to przedsięwzięcie - mówiła w Dwójce dyrektorka krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, która ma objąć również stery galerii miejskiej Bunkier Sztuki.
Audio
  • Maria Anna Potocka o sytuacji krakowskiego Bunkra Sztuki (Poranek Dwójki)
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Nopparat Nakhamhom

Pomysł, by Maria Anna Potocka została dyrektorką Bunkra Sztuki, wysunął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przeciw tej propozycji protestuje część środowiska artystycznego, argumentując to obawami związanymi z monopolizacją stanowisk i zagrożeniem dla pluralizmu instytucji. W "Poranku Dwójki" Maria Anna Potocka zapewniała, że takiego niebezpieczeństwa nie ma. - Jeżeli chodzi o połączenia instytucji, to jest to praktyka dość powszechna na całym świecie. Nie kończy się to ich monopolizacją, ponieważ one najczęściej działają jako niezależne oddziały.

Dyrektorka MOCAK-u zwróciła uwagę, że Bunkier Sztuki znalazł się w kryzysowej sytuacji, gdyż w kolejnych konkursach nie udało się wyłonić dyrektorów tej galerii. Do tego placówka jest bardzo złym stanie technicznym. - Zostałam tu wezwana na zasadzie straży pożarnej. - Bunkier czeka dwuletni remont, na który nie ma pieniędzy. Trzeba zabezpieczyć kolekcję galerii na czas prac odnawiających i postarać się, żeby jak najwięcej osób z załogi zachowało pracę.

Maria Anna Potocka mówiła w Dwójce o swoim pomyśle, by w każdym roku inna osoba była dyrektorem-kuratorem Bunkra, dzięki czemu udałoby się wykształcić przyszłe kadry zarządzające tego typu instytucjami, z czym obecnie są problemy w całej Polsce.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Anna Potocka (dyrektorka krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/ac

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symboliczny "Lot". Polski projekt na weneckim Biennale

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 10:00
- To jest przede wszystkim bardzo mocny rzeźbiarski gest, który ma wiele różnych sensów - opowiadał Łukasz Mojsak o "Locie" Romana Stańczaka, projekcie rekomendowanym do realizacji jako kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku.
rozwiń zwiń