Zdjęcie "Przebudzenie". Syndrom rezygnacji w kadrze

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:51
- Ta choroba polega na kompletnym wyłączeniu się z życia. Dzieci przestają jeść, mówić, potem się kładą i tak jakby zasypiają - mówił o chorobie, na którą niekiedy cierpią dzieci przymusowych migrantów, fotograf Tomasz Kaczor.
Audio
  • Rozmowa o fotografii "Przebudzenie" (Poranek Dwójki")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LDprod

Zdjęcie "Przebudzenie" zwyciężyło w konkursie World Press Photo w kategorii "Portret". - Ewa na zdjęciu ma 15 lat, siedzi na wózku inwalidzkim, patrzy się prosto w obiektyw, a dookoła jej głowy są dłonie jej rodziców. W nosie ma rurkę do karmienia - opowiadał o portrecie jego autor Tomasz Kaczor.

Dziewczynka razem z rodzicami musiała opuścić Armenię, przez Polskę mieli trafić do Szwecji, gdy tam dotarli z powodów formalnych cofnięto ich z powrotem do Polski. Dla dziecka stres był zbyt duży. - Chora była na syndrom rezygnacji. To taka choroba, która przytrafia się dzieciom przymusowych migrantów w wyniku stresu wywołanego groźbą deportacji i stresem - tłumaczył fotograf. - Totalne wyłączenie się z życia.

Nagrodzone zdjęcie powstało jako ilustracja. - To, co sprawiło, że postanowiłem sportretować tę dziewczynę, to była możliwość pokazania zdjęcia w towarzystwie reportażu mojej żony Doroty Borodaj, który się ukazał w "Dużym Formacie". Dorota pisała o syndromie rezygnacji. A dowiedziała się o tej chorobie dzięki World Press Photo, bo dwa lata wcześniej pierwszą nagrodę w kategorii "Portret pojedynczy" otrzymał Magnus Wellman, fotograf, który sportretował dwie uchodźczynie, Romki z Kosowa, które też chorowały na tę chorobę - wyjaśniał gość "Poranka Dwójki".  

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Kaczor (fotograf) 

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 9.30


Zobacz więcej na temat: fotografia choroba Dwójka
Czytaj także

Dariusz Małszycki i Mariusz Szerlej o albumie "Dawno temu nad Bałtykiem" Romana Morawskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:51
- Stał się fotografem nieco z wyboru, może i z przypadku. Widząc, że nie ma konkurencji i nikogo innego ,kto dokumentowałby pracę w porcie i rozwijające się miasto, przejął pałęczkę i zaczął fotografować. Widząc jego warsztat, stwierdza się, że niekoniecznie miał odpowiedni warsztat, był jednak doskonałym dokumentalistą - opowiadali Dariusz Małszycki i Mariusz Szerlej o albumie "Dawno temu nad Bałtykiem" ukazującym Gdynię lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jana Pawła II cierpienie nieukryte

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 11:49
- Ta nauka z ostatnich dni, tygodni życia, a wcześniej chorowania Jana Pawła II, to zaowocowało i pomogło mi w czasie moich zmagań. W czasie próby wpisania tej choroby w życie, również zawodowe - mówił w archiwalnym nagraniu, zmarły w 2011 roku na chorobę nowotworową, aktor Krzysztof Kolberger.
rozwiń zwiń