Hubert Borys: ojciec nie starał się wracać do wojennych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:10
- Jego opowieści były często krótkie i anegdotyczne. Wydaje mi się, że to była celowa polityka, aby nasza wyobraźnia dziecięca nie była skierowana na wojnę, klęskę i ciężkie przeżycia. Chciał, żebyśmy żyli swoim dziecinnym, szczęśliwym życiem - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Hubert Borys, syn Adama Borysa ps. Pług.
Okładka albumu
Okładka albumuFoto: materiały prom.

Posłuchaj
15:27 Poranek 2 Adam Borys ps. Pług 2021_01_28-09-32-18.mp3 Rozmowa z Hubertem Borysem i Mariuszem Olczakiem o albumie poświęconym Adamowi Borysowi ps. Pług (Poranek Dwójki)

shutterstock_269044253 lekarz papier 1200.jpg
Mariusz Olczak: są rodziny, które posiadają olbrzymie archiwa i potrafią o nie dbać

"Pług" był dowódcą batalionu Armii Krajowej "Parasol". 1 lutego 1944 roku żołnierze "Pługa" przeprowadzili słynny zamach na dowódcę SS i policji w dystrykcie warszawskim Franza Kutscherę. Pomimo tak wielu wspomnień i przeżyć, wychowując dzieci, Adam Borys starał się unikać przenoszenia na nie swoich wojennych traum.

- Nie unikał uroczystości kombatanckich, utrzymywał kontakt ze swoimi żołnierzami, pomagał im, ale nas, dzieci włączał w to ostrożnie - opowiadał prof. Hubert Borys.

Niewątpliwie jednak pamięć o batalionie "Parasol" była dla Adama Borysa bardzo ważna. Z jego inicjatywy rozpoczęto zbieranie wspomnień żołnierzy batalionu. - Całe życie swoje konsekwentnie dążył do wydania ich w formie uporządkowanej, zweryfikowanej, opracowanej naukowo, co udało się dopiero po 35 latach w 1980 roku w formie monografii autorstwa Piotra Stachiewicza. Zespołowi wydawniczemu przewodniczył Adam Borys - opowiadał syn "Pługa".

warszawa wojna 1200 PAP.jpg
Mariusz Olczak: wszystko zależy od wrażliwości historycznej

Wspomnienia mówiące obrazami

W wydaniu wspomnień o Adamie Borysie zdecydowano się na formę albumu. Wpłynęły na to dwa czynniki - pierwszym jest wspominane już wydanie monografii losów batalionu "Parasol", która w sposób praktycznie kompleksowy opowiada również o historii "Pługa", a drugim są pozyskane źródła.

- W przypadku batalionu "Parasol" i postaci Adama Borysa, przede wszystkim mamy do czynienia z kapitalnym zbiorem fotografii znajdujących się w zbiorach prof. Huberta Borysa i jego rodziny. Fotografię Adama Borysa przez wiele, wiele lat w okresie komunistycznym znaliśmy tylko jedną. Natomiast mamy tutaj do czynienia z szeregiem fotografii z całego praktycznie okresu życia Adama Borysa, które nie były powszechnie znane - mówił dyrektor Archiwum Akt Nowych, Mariusz Olczak.

Album to jednak nie tylko fotograficzna biografia "Pługa", ale również zbiór niepublikowanych wcześniej zapisek i dokumentów. - Przez wiele lat trafiło do zasobu państwowego bardzo dużo różnego rodzaju zbiorów związanych z batalionem "Parasol". Są to zbiory od osób prywatnych, rodzin kombatantów, które umożliwiły zgromadzenie takiego potencjału źródłowego, który trzeba po prostu pokazać - mówił Mariusz Olczak.

W piątek (29.01) ukaże się poświęcony Adamowi Borysowi ps. Pług i żołnierzom Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej AK album w opracowaniu Huberta Borysa i Mariusza Olczaka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Mariusz Olczak (historyk, archiwista, dyrektor Archiwum Akt Nowych), Hubert Borys (profesor Akademii Sztuk Pięknych, artysta grafik)

Data emisji: 28.01.2021

Godzina emisji: 9.30

 

Czytaj także

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 05:45
Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Zawadzki ps. Zośka. Dowódca owiany legendą

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 05:50
- Wszyscy chcieli mu dorównać, podciągnąć swe słabostki, podłości, tchórzostwo. Każdy z nas, żołnierzy batalionu chciał być do niego podobny - wspominał Stanisław Nowakowski, żołnierz batalionu "Zośka". 81 lat temu podczas ataku na niemiecką strażnicę graniczną we wsi Sieczychy koło Wyszkowa poległ Tadeusz Zawadzki ps. Zośka, harcmistrz, ppor. Armii Krajowej, bohater akcji pod Arsenałem.
rozwiń zwiń