Każdy ma swoją szopkę

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 19:17
W wigilijnym Poranku Dwójki porozmawiamy o wystawie "Boże Narodzenie w sztuce nieprofesjonalnej", którą można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Audio
  • Dlaczego sztuka nieprofesjonalna powinna być zauważana jako odrębna część świata sztuki - wyjaśnia Elżbieta Skromak, kurator wystawy w Stalowej Woli

W wigilijnym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie "Boże Narodzenie w sztuce nieprofesjonalnej", którą można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Prezentuje ona twórczość czterdziestu uznanych polskich artystów niedyplomowanych, których obrazy i rzeźby znajdują się w wielu polskich kolekcjach muzealnych.Głównym tematem wystawy jest Boże Narodzenie, które zostało przedstawione w wielu odsłonach. Bogaty wybór interpretacji dotyczy sfery wyobrażeniowej opartej na wydarzeniach biblijnych jak i ilustrujących zapamiętane przez artystów sceny z życia wzięte. Wyobrażenia wydarzeń biblijnych objęły przedstawienia: Zwiastowania, Bożego Narodzenia, Pokłonu Trzech Króli, Ucieczki do Egiptu. Ważną częścią ekspozycji są również przedstawienia zwyczajów i tradycji świątecznych. Zapamiętane tradycje, dotyczące głównie kolędowania oraz praktyk religijnych, zdradzają często pochodzenie samego twórcy, miejsce w jakim się wychował czy tworzył. Wśród prac znalazły się też takie, które nawiązują jedynie ogólnie do tematyki bożonarodzeniowej, chcąc przemycić inne, ważne dla artysty zagadnienia. Taka sytuacja pojawia się w metaforycznych kompozycjach szopek. Uzupełnieniem ekspozycji są dwa filmy, przybliżające sylwetki dwóch wybitnych twórców: Nikifora i Zagajewskiego.

Gospodarzem audycji był Paweł Sawicki.

Czytaj także

Czego pragną kobiety

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 07:00
... pod choinką. Czyli z jakiego prezentu ucieszy się twoja żona, matka, koleżanka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zły prezent? Jak go zwrócić?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 08:00
Aż 35 proc. Polaków uważa upominki znalezione pod choinką za nietrafione. Można temu zaradzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys odnawia choinkową tradycję

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 08:00
Korespondent Polskiego Radia, Krzysztof Renik opowiada o miejscu, gdzie kryzys zmusza rodziny do powrotu do tradycji - robienia domowych ozdób na choinkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o choinkach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 07:00
Czy najstarsze drzewa w Polsce i na świecie mają igiełki? Kiedy choinka stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia i dlaczego ta naturalna jest bardziej ekologiczna? Odpowiadamy na wszelkie „iglaste” pytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdź zawartość ryby w rybie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 08:00
Inspekcja Handlowa zachęca do zachowania szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwitnąca zima

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
W uśpionych ogrodach zakwitają róże Bożego Narodzenia, a w doniczkach czerwienią się gwiazdy betlejemskie. Na przekór zimie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komercja ratuje pocztówkową tradycję

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 08:00
Dziś najwięcej papierowych kart świątecznych i noworocznych wysyłają firmy swoim klientom, kontrahentom czy współpracownikom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilia naukowców

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 10:15
- Grecki matematyk i filozof przyrody - Archimedes; pierwszy polski zdobywca Nagrody Templetona - Michał Heller to uczeni, których przy stole wigilijnym chętnie spotkaliby znani polscy przedstawiciele świata nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne wspomnienia Prymasa Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 09:00
Arcybiskup Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspomina dawne Wigilie i Święta Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś dzień świętego Szczepana

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 13:00
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia jest dniem pierwszego męczennika Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń