Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Przesłanie ważne również dziś

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 10:00
- Wskazujemy na wartości, jakimi kierowali się Żołnierze Niezłomni, którzy w tak trudnych warunkach byli wierni przysiędze, ukochanej Ojczyźnie. Staramy się, aby nasz muzealny przekaz był skierowany głównie do młodych ludzi. Tu był honor i wierność słowu, a po drugiej stronie wszystko opierało się na kłamstwie - mówił na antenie Dwójki Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Janusz Kotowski podczas uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przebudowę budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Janusz Kotowski podczas uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przebudowę budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w OstrołęceFoto: Paweł Supernak/PAP
  • Gościem wtorkowego "Poranka Dwójki" był Janusz Kotowski - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, którego otwarcie planowane jest dokładnie za tydzień (1.03).
  • Z Januszem Kotowskim rozmawialiśmy o założeniach nowego muzeum, przygotowanych salach wystawienniczych oraz o związku miejsca, w którym powstaje, z historią. 

"Chcemy pokazać ludzi, miejsca, potyczki i bitwy, ale też wskazać na motywacje i ideały, by w systematyczny sposób wypełniać ciągle istniejącą lukę w zbiorowej pamięci naszego pokolenia. Wierzymy, że ostrołęckie Muzeum będzie nie tylko placówką badawczą, ale stanie się również symbolicznym miejscem pamięci o bohaterach i walkach na terenie całej II Rzeczypospolitej" - czytamy na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Postawieni przed ważnym dylematem

Jak powiedział Janusz Kotowski, idea powstania muzeum zrodziła się jakiś czas temu w ostrołęckim samorządzie. - Przełom nastąpił po wsparciu udzielonym nam przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasza wystawa ma charakter narracyjny, chcemy przedstawić opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy chcieli normalnie żyć, a stanęli przed dramatycznym wyborem, czy nadal walczyć o wolną Polskę, czy w nowej rzeczywistości próbować sobie ułożyć życie - mówił na antenie Dwójki.

Posłuchaj
13:49 2022_02_22 09_36_48_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Przesłanie ważne również dziś (Poranek Dwójki)

 

Otwarcie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum będzie działać w budynku, w którym było więzienie za czasów rosyjskiego caratu, a potem w PRL katownia Urzędu Bezpieczeństwa. - 1 marca odbędzie się oficjalne, uroczyste otwarcie. Ten dzień z pewnością doda naszemu zespołowi sił na realizację codziennych zadań placówki. W naszym muzeum zadajemy pytanie o przesłanie tych młodych żołnierzy, co można przełożyć na dzisiejsze czasy. Zaplanowaliśmy już konferencję naukową, aby w obecności historyków rozmawiać o sprawach najważniejszych. Wystąpi także u nas zespół Luxtorpeda - zapowiedział Janusz Kotowski.

SERWIS SPECJALNY - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI 1944-1956 >>>

Otwarcie tej nowej państwowej instytucji jest planowane już na 1 marca. Tego dnia właśnie, od 2011 roku, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Kotowski (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)

Data emisji: 22.02.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Wyklętych nie można stawiać na jednej szali

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 21:00
- Tak czyni się w wielu publikacjach z Łupaszką i Burym. Obaj działali na Białostocczyźnie, ale ich biografie były zupełnie inne - podkreślił historyk prof. Grzegorz Motyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Major "Łupaszka". "Nigdy nie przegrał bitwy"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 18:00
- Do końca swych dni był wierny honorowi i złożonej przysiędze - podkreśliła sanitariuszka Janina Smoleńska ps. "Jachna". W niedzielę (24.04) odbył się uroczysty pogrzeb legendarnego Żołnierza Wyklętego.
rozwiń zwiń