Polska sztuka w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 16:28
W środowym "Poranku" rozmawialiśmy o wystawach: w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz w Polskim Pawilonie na 54. Biennale Sztuki w Wenecji
Audio
  • Paweł Jagło: Nowa Huta jest miastem idealnym!
  • Sebastian Cichocki: Yael Bartana jest zafascynowana Polską.

Połączyliśmy się z Pawłem Jagło - komisarzem wystawy "Nowa Huta 1949+".  Ekspozycja zostanie otwarta 12 stycznia w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Krakowa. Opowieść o burzliwej historii tej części Krakowa rozpoczyna przedstawienie miejsca akcji w roku 1949, zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą. Dalej narracja koncentruje się na nowohuckim kombinacie, od którego dzielnica wzięła swoją nazwę, opisuje powstawanie "miasta idealnego", z jego architekturą i unikatową urbanistyką, rolę Kościoła w socjalistycznym mieście, a następnie opowieść snuje się wokół najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Hucie, takich jak: obrona krzyża nowohuckiego, postawienie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż oraz powstanie i działalność opozycyjnych organizacji nowohuckich aż do roku 1989. Trzeba też pamiętać, ze na terenie Nowej Huty znajduje się najstarszy zabytek Krakowa - Kopiec Wandy (ok. VII-VIII wiek n.e.).

Opowiedzieliśmy też o trylogii filmowej izraelskiej artystki Yael Bartany zatytułowanej "…And Europe Will Be Stunned /… i zadziwi się Europa". Filmy poruszają problemy syjonizmu, polskiego antysemityzmu oraz izraelskiego kolonializmu, odwołując się do stojących za nimi mitów i fantazmatów. Yael Bartana zajmuje się sztukami wizualnymi, mieszka w Amsterdamie i Tel Awiwie. Wystawiała na najważniejszych festiwalach sztuki nowoczesnej: na Biennale w Sao Paulo, Manifesta we Frankfurcie czy Documenta w Kassel. W tym roku otrzymała prestiżową nagrodę brytyjską Artes Mundi. Filmy te zostana zaprezentowane w Pawilonie Polskim podczas 54. Biennale Sztuki w Wenecji. O wystawie i przyświecającym jej załozeniom mówił w studiu Sebastian Cichocki - kurator wystawy w Polskim Pawilonie.


Program prowadził Marcin Pesta

 

Aby posłuchać rozmów z gośćmi, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Nowa Huta w filmie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 14:43
Nowa Huta jest miastem, o którym powstało ponad 300 filmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NHpedia, czyli Nowa Huta w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 12:46
Wystartowała interaktywna internetowa encyklopedia poświęcona legendarnej dzielnicy Krakowa
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiecień 1950

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 09:54
To miesiąc wytężonego wysiłku ludu miast i wsi. W Krakowie rozpoczęła się budowa ogromnego kombinatu metalurgicznego – Nowej Huty.
rozwiń zwiń