Cała prawda o Supergrupie Azorro

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 20:21
Wystawa we wrocławskiej Galerii BWA Awangarda oraz cykl spotkań poprzedzających XI Dni Tischnerowskie.
Audio

W piątkowym "Poranku" zaprosiliśmy Państwa na "Ostatnią wystawę Supergrupy Azorro". Ekspozycja, która zostanie otwarta w piątek 11 marca we wrocławskiej Galerii BWA Awangarda, to kompleksowe i krytyczne spojrzenie na sztukę Azorro (grupy artystycznej powstałej w 2001 roku, działającej w obrębie sztuki wideo). Prezentowany na wystawie "Ostatni film" ujawnia kulisy pracy w grupie i demitologizuje jej obraz. Ekspozycja ujawnia pewne wspólne wątki w pracach Azorro, opisuje strategie, ale pokazuje też słabe strony pracy w grupie. Część jej członków otwarcie mówi o wyczerpaniu się formuły i o rozpadzie długoletniej współpracy… O wystawie opowiadała Agnieszka Pindera z Galerii BWA Awangarda.

-  Grupa ta tworzy wspólnie filmy video zupełnie amatorskimi, domowymi technikami. Artyści nie używają scenariusza, wszystko kręcą na żywo. Opowiadają o kulisach świata sztuki, ironicznie komentują strategie artystyczne i sytuacje w jakich artyści się znajdują – mówiła Agnieszka Pindera. Filmy "Supergrupy Azorro" to rodzaj dyskursy nad artystycznymi dylematami, zadawanie pytań tylko z pozoru naiwnych, a wszystko to podane jest w formie prześmiewczej, pełnej czarnego humoru.

Rozmawialiśmy także z Jolantą Kogut, która zapowiedziała cykl spotkań poprzedzających XI Dni Tischnerowskie. W programie znalazła się między innymi projekcja filmu "Twarze Łopusznej", wernisaż wystawy portretów ks. Tischnera autorstwa Mariana Gromady oraz rozmów z laureatami Nagrody im. Ks. Józefa Tischnera. Oprócz upamiętnienia osoby i dzieł ks. Józefa Tischnera, celem czterodniowej imprezy jest refleksja nad zagadnieniami, które go interesowały. Program Drugi Polskiego Radia jest patronem medialnym spotkań.

Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla najmłodszych uczestników. - Proponujemy małym dzieciom, ale także ich rodzicom cykle spotkań Pofilozofujmy. Do tego projektu zainspirował nas sam Tischner, który w latach 70. Odprawiał msze specjalnie dla dzieci, to on po raz pierwszy rozmawiał z dziećmi o rzeczach niezwykle ważnych. To była prawdziwa rewolucja, gdy ksiądz przychodził na msze z misiem – mówiła Jolanta Kogut. Najbliższe spotkania dla dzieci będą dotyczyć rozmaitych zagadnień, m.in.: "Kiedy zaczyna się czas?", "Co tata ma wspólnego z ojczyzną?", "Czy kłamstwo boi się prawdy?" oraz "Dlaczego każdemu podoba się co innego?".

Program przygotowała Izabela Żukowska.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij ikonę dźwieku, w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

Niech rosną mali projektanci

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 12:21
Konkursy i warsztaty dizajnerskie dla najmłodszych to pomysł, który kiedyś może nam zapewnić projektantów światowej sławy.
rozwiń zwiń