- Na Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy.
- Najcenniejsze eksponaty, w tym wzornik do map wojskowych, zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ramach akcji "Wejście w historię".
- Archeolodzy prowadzili badania w sąsiedztwie zabytkowej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz nadzorowali budowę nowego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
Najcenniejsze eksponaty
Pracami archeologów kierował Filip Kuczma, który zaznaczył, że w trakcie badań pozyskano ponad 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte, który wskazał, że spośród 1500 odnalezionych zabytków wybrano cztery, które "można powiązać z żołnierzami służącymi na Westerplatte": orzeł z czapki garnizonowej żołnierza 63. Pułku Piechoty, wzornik do map wojskowych, półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego oraz polską manierkę żołnierską. - Możemy znaleźć m.in. półmisek z zastawy stołowej. Takich naczyń zachowało się bardzo mało, są w rękach prywatnych - zaznaczył Filip Kuczma. - Muzeum Gdańska eksponuje na wystawie w Wartowni nr 1 na Westerplatte cztery talerze, natomiast tego typu półmisek jest pierwszy, który odnaleźliśmy. Cieszy nas to, że zachował się w całości - dodał.
Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego
Wystawa jest preludium do uroczystości pogrzebowych dziewięciu obrońców Westerplatte oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. - Na Westerplatte zginęło 14 żołnierzy w trakcie walk, a jeden z Westerplatczyków zmarł w nocy z 7 na 8 września, czyli po kapitulacji składnicy. (...) My odnaleźliśmy 9 żołnierzy, a trzech najprawdopodobniej w trakcie trwania walk Niemcy znieśli z pola bitwy ciężko rannych lub martwych. Zostali oni pochowani na cmentarzu na Zaspie i z tego rachunku wynika, że na Westerplatte możemy się spodziewać trzech pochówków - opowiadał Filip Kuczma.
- Bardzo istotną rolę odegrał IPN, który wykorzystując swoje uprawnienia dotarł do rodzin poległych żołnierzy - zaznaczył Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Był w stanie skłonić te rodziny do przekazania materiału porównawczego i tylko dzięki temu efekt pracy archeologów mogły trafić do Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i następnie dać rodzinom wspaniały efekt w postaci identyfikacji danych osób. Groby na Westerplatte nie będą już miały charakteru symbolicznego, ale będą grobami rzeczywistymi - powiedział.
03:56 Jedynka/EJ Westerplatte -2.11.mp3 1500 przedmiotów odkryto na Westerplatte (Ekspres Jedynki)
Czytaj również:
Uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte
Po południu (3 listopada) w Gdańsku rozpoczną się dwudniowe uroczystości pogrzebowe dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją. Hołd bohaterom będzie można oddać między godziną 15.00 a 18.00 w Bazylice świętej Brygidy. O godzinie 19.00 Muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej wykonają "Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte".
Sam pochówek na odnowionym Cmentarzy Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte odbędzie się w piątek - 4 listopada. W tej uroczystości udział weźmie prezydent Andrzej Duda.
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Patryk Michalski
Materiał: Jakub Stybor (Radio Gdańsk)
Data emisji: 2.11.2022 r.
Godzina emisji: 15.21
IAR/ans