Jerzy Kornowicz o Warszawskiej Jesieni 2024: pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 11:40
Blisko 70 wydarzeń: koncertów, performansów, spotkań i warsztatów, a w ramach głównego nurtu festiwalu 65 utworów, w tym 39 prawykonań. Rusza 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". O przenikaniu przeszłości z teraźniejszością, a także łączeniu wielu estetyk w Dwójce opowiedział Jerzy Kornowicz, dyrektor wydarzenia. 

Jak zapewniają organizatorzy, "Warszawska Jesień" to przenikanie ku muzyce współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależnych do różnych gatunków współczesności.

Posłuchaj
16:34 warszawska jesień.mp3 Jerzy Kornowicz o Warszawskiej Jesieni 2024: pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna (Poranek Dwójki)

 

"Pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna"

- Prezentujemy trochę podwójne myślenie: Tegoroczna edycja pokazuje, na ile znaki pamięci są transformowane i adaptowane jako język współczesny. Pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni". 

Czytaj także:

"Bogactwo jest potencjałem i agregatem znaków oraz perspektywą na przyszłość"

- Tadeusz Wielecki określi kiedyś "Warszawską jesień" jako festiwal pozytywnie eklektyczny. Z kolei Zygmunt Bauman mówił o zjawisku polifonii nowoczesności, czyli myśleniu równoległym, które jest obecne w postrzeganiu nas w świecie. Dzięki psychice i tożsamości jesteśmy wieloracy z natury. To bogactwo jest potencjałem i agregatem znaków oraz perspektywą na przyszłość - powiedział gość "Poranka Dwójki". - Nie wiem, jak robią to kompozytorzy i publiczność, ale wszyscy dają radę wobec bogactwa tych znaków - dodał. 

70 koncertów i 39 prawykonań na "Warszawskiej Jesieni" 2024

W ramach festiwalu zorganizowanych zostało blisko 70 wydarzeń, w tym koncerty, performanse, spotkania i warsztaty. W głównym nurcie festiwalu zabrzmi 65 utworów, w tym 39 prawykonań.

Staramy się porównywać konteksty. Podczas tej edycji będą miały miejsce koncerty złożone wyłącznie z utworów zupełnie nowych. To będzie kilka wydarzeń. Wśród nich np. koncert Orkiestry Historycznej - zapowiedzał dyrektor "Warszawskiej Jesieni". 

 O przenikaniu przeszłości z teraźniejszością, a także łączenie wielu estetyk w Dwójce opowiedział Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni". O przenikaniu przeszłości z teraźniejszością, a także łączeniu wielu estetyk w Dwójce opowiedział Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni"/ Piotr Podlewski/PR

"Przenikanie" 

Organizatorzy zapewniają, że "przenikanie" to także transmedialność oraz różne tradycje kulturowe. Te wyrażają się wieloma narodowościami kompozytorek i kompozytorów obecnych na festiwalu.

Wśród nich zaprezentują się m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Basel Sinfonietta, European Workshop for Contemporary Music, Chopin University Big Band czy {oh!} Orkiestra.

Warszawska Jesień po raz 67. 

"Warszawska Jesień" uważana jest jeden z najwspanialszych festiwali muzyki współczesnej. Wydarzenie po raz pierwszy wybrzmiało 10 października 1956 roku. Jak podają kroniki i dokumentuje oficjalna strona festiwalu, powstał on z pomysłu dwu polskich kompozytorów muzyki współczesnej Tadeusza Bairda i Kazimierz Serockiego. Ideą festiwalu od samego początku było wspieranie rodzimej twórczości i młodych środowisk kompozytorsko-wykonawczych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Kornowicz (dyrektor festiwalu "Warszawska Jesień)

Data emisji: 9.09.2024

Godz. emisji: 9.18

zch/wmkor

Czytaj także

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:00
- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zrób wydarzenie i umrzyj". Jak wygląda wspieranie kultury w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 14:37
"Zrób wydarzenie i umrzyj" - tak Jerzy Kornowicz ocenił jeden z modeli wspierania kultury, jaki obowiązuje w Polsce. W debacie na antenie Programu 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy na temat wspierania projektów i organizacji kulturalnych. Padły konkretne postulaty i wskazano obszary, które wymagają zmian.
rozwiń zwiń