Teatr Klasyki Polskiej. Jarosław Gajewski: to będzie sezon Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 11:16
- Rozpoczęliśmy w poniedziałek w Instytucie Teatralnym czytaniem aktorskim "Mątwy". Dziś mija 85. rocznica śmierci Witkacego, ale w środku sezonu, 24 lutego 2025 roku, będzie 140. rocznica jego urodzin. I tu chcielibyśmy skoncentrować nasze witkacowskie celebracje - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Jarosław Gajewski zapowiedział, że w Teatrze Klasyki Polskiej to będzie rok z repertuarem witkacowskim
Jarosław Gajewski zapowiedział, że w Teatrze Klasyki Polskiej to będzie rok z repertuarem witkacowskimFoto: Piotr Podlewski/PR

Wyprzedził swój czas, doganiając epokę. Stał się jednym z jej najbardziej przenikliwych krytyków i najwierniejszych portrecistów. W tym roku mija 85 lat od tragicznej śmierci artysty. Witkacemu właśnie poświęcona będzie znaczna część repertuaru Teatru Klasyki Polskiej w obecnym sezonie.


Posłuchaj
11:38 Poranek Dwójki gajewski 17.09.2024.mp3 Jarosław Gajewski o witkiewiczowskim repertuarze Teatru Klasyki Polskiej (Poranek Dwójki) 

Przejrzeć się w Witkacym

Niedoceniony przez współczesnych, przez współczesność nobilitowany. Oto nadszedł czas, byśmy się w nim przejrzeli - przekonywali uczestnicy debaty "Witkacy - klasyk współczesności", która odbyła się w poniedziałek (16.09) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wydarzenie było połączone z czytaniem performatywnym dramatu Witkacego pt. "Mątwa".

Czytaj także:

- Nie jest to najczęściej grany utwór, natomiast jako jedyny kończy się on, w dużym cudzysłowie, happy endem. Nie ma tu na końcu katastrofy ani bezdennej melancholii, która cechuje puenty utworów Witkacego. "Mątwa" wydaje się być przełomem w jego twórczości. Zaczyna się od głębokiej depresji artysty, dokonuje się jakaś psychomachia, która kończy się twórczym przełomem - tłumaczył Jarosław Gajewski.

Fabijański w monodramie "Narkotyki. Niemyte dusze"

We wtorek (17.09) z kolei w Instytucie Teatralnym zaplanowana jest premiera monodramu "Narkotyki. Niemyte dusze" w reżyserii Anny Kękuś i z Sebastianem Fabijańskim w roli głównej. - Jest to bardzo ciekawy artysta, który właśnie w tej chwili przebudowuje swój wizerunek i robi to bardzo skutecznie. Wydaje mi się, że w tym przedstawieniu osiąga bardzo dobre oddziaływanie. Bardzo serdecznie państwa zapraszam - podkreślał dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Jarosław Gajewski (dyrektor Teatru Klasyki Polskiej)

Data emisji: 17.09.2024

Godz. emisji: 8.40

pg/am/wmkor

Czytaj także

Muzeum im. Jacka Malczewskiego. "Do jego powstania doprowadził ks. Jan Wiśniewski"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 21:08
Najcenniejszą częścią radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego są prace patrona instytucji. To jednak nie jedyna wartość tej placówki. W audycji "O wszystkim z kulturą" wybraliśmy się do muzeum z bogatą historią, o którym opowiedzieli nam jego pracownicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor Stanisław Baj - malarz jednej rzeki. "Rysowałem odkąd tylko pamiętam"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 14:45
Regularnie pojawia się ze sztalugą i farbami nad brzegiem rzeki Bug. Malując, próbuje uchwycić ruch rzeki. Pejzaże i portrety stanowią od wielu lat najważniejsze elementy jego twórczości. Choć początkowo inspirował się też mocno życiem wsi.
rozwiń zwiń