Noblistka bez tajemnic. Dzieła amerykańskiej artystki inspirowane poezją Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 12:55
Fascynacje literackie amerykańskiej artystki wizualnej Alexandry Grant można oglądać pod nazwą "Słowo. Obraz. Przestrzeń". Wystawa prezentowana jest w Muzeum Literatury w Warszawie. Najważniejszą częścią ekspozycji są dzieła inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej.
Amerykańska artystka wizualna Alexandra Grant na otwarciu monograficznej wystawy swojego autorstwa pt. Słowo. Obraz. Przestrzeń w Muzeum Literatury w Warszawie
Amerykańska artystka wizualna Alexandra Grant na otwarciu monograficznej wystawy swojego autorstwa pt. "Słowo. Obraz. Przestrzeń" w Muzeum Literatury w WarszawieFoto: Albert Zawada/PAP

Wystawa prac Alexandry Grant, potomkini polskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych, jest pierwszą w pełni monograficzną ekspozycją artystki. Jak podkreślają organizatorzy, jej twórczość objawia się interdyscyplinarnym zamiłowaniem do języka. W szczególności do słowa pisanego.

Posłuchaj
05:21 Poranek Alexandra Grant 2024_10_01-06-36-13.mp3 Noblistka bez tajemnic. Dzieła inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej (Poranek Dwójki)

Poezja Szymborskiej oczyma Alexandry Grant

Najważniejszym elementem wystawy są prace inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej. Część dzieł związana jest z cyklem "Szepty" z 2009 roku. Pozostała część jest nowa. Została przygotowana specjalnie na potrzeby wystawy. Wśród eksponatów znalazła się m.in. wielkoformatowa instalacja rzeźbiarska oraz prace wykonane w technice neonu. Artystka zaprezentuje również cykl prac powstałych we współpracy z pisarzem Michaelem Joyce'em, znanym autorem hipertekstów.

Czytaj także:

- Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z wierszem "Możliwości" Wisławy Szymborskiej, zobaczyłam mapę, strukturę możliwości. Każdy wers zaczyna się od słowa "wolę", a potem następuje charakterystyczny dla niej punkt widzenia. Czytając, nie widzę obiektu, a strukturę, czyli coś, co najbardziej fascynuje mnie w poezji, głównie Wisławy Szymborskiej - zaznaczyła w Dwójce Alexandra Grant. 

"Słowo. Obraz. Przestrzeń"

Prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, instalacje wideo i projekty wydawnicze... - Poprzez połączenie koncepcyjnych i intuicyjnych operacji artystka przekształca wybrane teksty w kompozycje koloru, kształtu i formy. Nadaje im dzięki temu nowe życie. Artystka nazywa siebie "pisarką, która pisze materiałami" - mówią organizatorzy wystawy. 

Alexandra Grant 

Alexandra Grant urodziła się w 1973 roku w stanie Ohio. Mieszka i pracuje w Los Angeles i Berlinie.

"Jest współczesną artystką multimedialną, której twórczość obejmuje malarstwo, rzeźbę, fotografię, instalacje i wideo, a także artystyczne publikacje. Jej sztuka odznacza się interdyscyplinarną fascynacją językiem jako obrazem oraz ucieleśnia słowo pisane, co idealnie pasuje do charakteru wystaw odbywających się w Muzeum Literatury" - informuje Muzeum Literatury.

Alexandra Grant wystawiała w muzeach i galeriach na całym świecie. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in. w Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Museum of Contemporary Art (MOCA) w Los Angeles, Blanton Museum of Art w Austin (Teksas).

Ekspozycja "Słowo. Obraz. Przestrzeń" dostępna jest w Muzeum Literatury w Warszawie do 31 grudnia 2024 roku. 

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Alexandra Grant (amerykańska artystka wizualna)

Data emisji: 1.10.2024

Godz. emisji: 6.35

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

IAR/PAP/zch/pg/kmp

 

Czytaj także

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 20:05
- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 18:21
- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
rozwiń zwiń