Kim są Łemkowie? Spotkanie wokół książki "Łemkowskie rozdroże"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 10:00
Spór o to, kim są Łemkowie, mieszkańcy osad położonych na terenie Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, rozpoczął się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku i trwa do dziś. Czy są oni tylko grupą etniczną, czy może narodem — już od rewolucji francuskiej, jak pisał Frederico Chabod „nowym bóstwem współczesnego świata”? A jeśli są narodem, to jakie wynikają z tego dla Łemków prawa?
Łemkini z okolic Jaślisk.
Łemkini z okolic Jaślisk.Foto: kobieta łemkowskie łemkowie Jasliska NAC.jpg

Nie przerwało tych sporów nawet fizyczne unicestwienie łemkowskiej Arkadii i brutalne wysiedlenia w latach 1944-1947 do Związku Sowieckiego i na tak zwane Ziemie Odzyskane powstałej po II wojnie światowej ludowej Polski. Szczególnie ważnym argumentem w sporach o tożsamość i prawa Łemków stała się ich przeszłość. Sprawy będące dotąd tematem legend i baśni zaczęła zastępować Historia, próbująca wymusić jednomyślność o przeszłości. Łemkowie stali się jej ofiarą, a pamięć o ich dziejach elementem politycznych gier.

Dziś, w zależności od tego kto i w jakim celu mówi o Łemkach, jedne elementy ich historii nagłaśnia, inne przemilcza. Książka Łemkowskie rozdroże ukazuje ten problem skupiając się na wydarzeniach lat 1944–1947 i opisując późniejsze próby ich mitologizacji na użytek określonych ideologii. Jarosław Syrnyk - prof. dr hab., pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest pełnomocnikiem rektora UWr do spraw współpracy z Ukrainą [mat.pras.].


Okładka książki "Łemkowskie rozdroże" Okładka książki "Łemkowskie rozdroże"

Do tego w audycji:

7.20 nowa porcja Etnonewsów

7.50 spotkanie z twórczością Stanisława Staszewskiego w "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego

8.10 Zaproszenie na występ projektu SenJawaZabawa na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania

8.25 Duet Wspak: Adrianna Kafel-Woźniak i Aleksandra Pura-Cidyło o płycie "Songs Of The Rising Sun”

8.45 nowy odcinek cyklu "Nasze Niematerialne"

9.10 zaproszenie na Festiwal Jazztopad we Wrocławiu. 

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (23.11) od godz. 7.00 zaprasza Aleksandra Stec.

Czytaj także

Folklor jest rave'em

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:00
Ukraińskie środowisko skupiające się wokół kultury tradycyjnej bardzo się rozrosło w ostatnich latach. Pałeczkę w promowaniu tradycji przejęli młodzi ludzie, z nowymi pomysłami na opowiadanie o dziedzictwie. Jakimi? O tym mówili Zakhar Davydenko i Polya Zapolska – reprezentanci kijowskiego nurtu trad-folkowego (i nie tylko!).
rozwiń zwiń
Czytaj także

współKongres Kultury. O przyszłości bibliotek z perspektywy ludzi pióra

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 13:20
W Warszawie trwa współKongres Kultury. W konferencjach i debatach panelowych bierze udział trzy i pół tysiąca osób. Jedna z dyskusji pierwszego dnia kongresu dotyczyła unormowania relacji na linii pisarze - biblioteki. 
rozwiń zwiń