Antoni Wrona o przygotowaniach do koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 15:09
Na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień podczas prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce i za granicą w tym III nagrodę na 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Antoni Wrona opowiedział w Dwójce o przygotowaniach do nietuzinkowego koncertu. 
Antoni Wrona uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych młodych muzyków w Polsce.
Antoni Wrona uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych młodych muzyków w Polsce. Foto: Leszek Szymański/PAP

Antoni Wrona ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień podczas prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce i za granicą w tym III nagrodę na 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Posłuchaj
06:50 2024_12_10 07_20_08_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Antoni Wrona o przygotowaniach do koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)

 

Talent w młodym wieku 

Uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych młodych muzyków w Polsce. Wyjątkowym warsztatem instrumentalnym mógł pochwalić się już w bardzo młodym wieku. Antoni Wrona może pochwalić się także dużymi sukcesami na wielu konkursach wiolonczelowych. Wszystko to doprowadziło go do nominacji w kategorii "Odkrycie roku" w konkursie Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024.

Czytaj także:

Koncert symfoniczny | Wrona | Klauza | Orkiestra Symfoniczna UMFC

Antoni Wrona będzie solistą podczas koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego. - W tych utworach czuje się muzyków, Lutosławskiego i Rostropowicza. Utwór wzbudza respekt, podchodzi się do niego z wyrachowaniem. Inaczej ciężko go udźwignąć - mówił wiolonczelista pytany o wykonanie koncertu. 

Koncert na wiolonczelę i orkiestrę 

- To chyba najtrudniejszy koncert do rozczytania, jaki kiedykolwiek spotkałem - przynaje Antoni Wrona. - Gdy zabrałem się za niego pierwszy raz, był dla mnie jak monstrum. Ciężki było mi się z nim rozprawić. Zapis, jaki zawarł w nim Lutosławski, to nutacja, jakiej rzadko się używa, nawet dziś. Muzyka współczesna rozkwita, mamy wielu wykonawców, a ten zapis był dla mnie trudny i wymagający. Jednak gdy już trochę się oswoiłem z partyturami, zaczynam go rozumieć - wyjaśniał. 

Orkiestrę Symfoniczną UMFC poprowadzi Michał Klauza. Koncert zaplanowany został na 11 grudnia 2024 roku. 

***

Rozmawiała: Olga Borzyszkowska

Data emisji: 10.12.2024

Godzina emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

zch/dz

Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz - reżyser wielbiony przez widzów i dzielący krytyków

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 12:56
- To jest taka próba przyjrzenia się z dystansu, co z tego teatru zostało. Próba przywołania namiętności, jakie ten teatr budził przed laty. Próba oczywiście skazana na porażkę, bo mówimy o czymś, co jest rozdziałem historii teatru - mówił w Dwójce Michał Smolis, kurator wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" w Pałacu Czapskich w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z jidysz na polski. Bella Szwarcman-Czarnota i proza Lameda Szapiry

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 13:50
- Lamed Szapiro dowiódł, że jidysz może być narzędziem kultury nowoczesnej, która przemawia do czytelnika - mówiła w "Poranku Dwójki" Bella Szwarcman-Czarnota, laureatka nagrody magazynu "Literatura na świecie" za tłumaczenie tomu opowiadań "Wylej swój gniew" Lameda Szapiry.
rozwiń zwiń