Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Witkacy", 1885- 1939. Artysta i filozof tysiąca talentów, jeden z najbarwniejszych tuzów bohemy II RP, błazen i bohater tragiczny, megaloman, narkoman i dusza niemyta, patriota i skarb narodowy. Współcześni cenili go, ale z pewnością nie darzyli bezkrytycznym uwielbieniem; dla potomnych stał się jednym z najwybitniejszych polskich malarzy i pisarzy XX wieku.
Z małżeństwem Władysławy i Leona Reynelów łączyła Witkacego wieloletnia przyjaźń. Panowie poznali się w Petersburgu, do którego obaj trafili w czasie rewolucji październikowej. Zdolny finansista - z czasem Reynel dorobił się pokaźnej fortuny - stał się mecenasem ubogiego artysty, a ich przyjaźń rozkwitała już w wolnej Polsce.
Listy do Leona i jego żony Władysławy Witkacy pisał głównie z Zakopanego. Zawierają głównie prozaiczne relacje z życia codziennego, a o ich wartości literackiej decyduje językowa i słowotwórcza wyobraźnia autora. I tak na przykład w 1920 r. Witkacy skarży się na brak pieniędzy (a przecież musi kupić sobie farby malarskie), relacjonuje swoje zamiary jako dramaturga, prosi mieszkających w Warszawie przyjaciół o interwencję w redakcji "Skamandra", która "przez rok nie drukuje, i nie odsyła rękopisów".
Rok później Witkacy martwi się stanem swoich nerwów, ale cieszy z weny, dzięki której pisze obszerne studia teoretyczne o malarstwie. Zamierza też sprzedać kilka obrazów swojego ojca - Stanisława Witkiewicza - i spłacić część długów. Jednego dnia „marzy o rudych żydóweczkach”, innego - snuje poważne małżeńskie plany. List z 1927 r. zaczyna się ważnym wyznaniem: "Nie piję".
W 1929 r. kontakt Witkacego z przyjaciółmi urwał się. Leon Reynel zmarł w 1931 r. w wieku 44 lat.
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na YouTubie i Facebooku. Także w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
mg