Design dla wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 18:00
Wystawa "Design dla wolności - wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981 – 2011" w Berlinie oraz książka Joanny Winiewicz-Wolskiej pt. "Karol Lanckoroński i jego wiedeńskie zbiory".
Audio
  • Marcin Wawrzkiewicz o wystawie "Design dla wolności - wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981 – 2011"
  • Joanna Winiewicz-Wolska opowiada o książce "Karol Lanckoroński i jego wiedeńskie zbiory"

W czwartkowym "Poranku Dwójki" zapowiedź wystawy "Design dla wolności - wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981 – 2011", która dziś będzie otwarta w Berlinie. To pierwsza zakrojona na tak dużą skalę prezentacja polskiej grafiki użytkowej, powstałej na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Celem ekspozycji jest pokazanie projektowania jako medium, które ujawnia przemiany świadomości politycznej i społecznej. Jak przebiegały zmiana postaw twórczych w dramatycznie zmieniających się warunkach społeczno-politycznych? Jak projektanci definiowali swoją rolę i budowali wypowiedź artystyczną w burzliwym okresie transformacji od socjalizmu do post-kapitalizmu?

Na ekspozycję złożą się prace z różnych pól projektowania, pełniące rozmaite funkcje: rzadko prezentowane plakaty, magazyny, gazety, opakowania, znaki z lat 1981 – 2011. Ułożone w cykl, staną się opowieścią o drastycznej zmianie modeli życia, aspiracji, priorytetów, kodów i sposobów postrzegania rzeczywistości, jaka była udziałem Polaków. Opowiadał o niej kurator Marcin Wawrzkiewicz.

W audycji także rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską, autorką książki "Karol Lanckoroński i jego wiedeńskie zbiory". Jest ona pierwszym tak obszernym, opracowaniem historii kolekcji i jednocześnie pierwszą próbą rekonstrukcji rozproszonych dziś zbiorów. Autorka wykorzystała liczne źródła archiwalne m.in korespondencję Karola Lanckorońskiego, spisy kolekcji z czasów II wojny światowej przechowywane w Archiwum Urzędu Ochrony Zabytków w Wiedniu, dokumenty rodzinne z prywatnego archiwum w Monachium. W bogatym materiale fotograficznym (łącznie 653 fotografie) znalazło się wiele nieznanych dotąd fotografii archiwalnych.

Ponadto w audycji: wiadomości kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, Płyta tygodnia. A jest nią płyta "From Russia with Music" z utworami Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Wykonawcy to National Philharmonic Orchestra of Russia i moskiewski Chór Akademii im.Popowa. Będą też i piosenki z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki poleca Włodzimierz Nahorny.

Gospodarzem programu był Marcin Pesta.