Motywem przewodnim XV Pikniku Naukowego jest wolność.
- Wolności będzie sporo - ocenia Piotr Kossobudzki, organizator wydarzenia i wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik - Będzie można sprawdzić na przykład czy wolna myśl może przesunąć fizyczne obiekty. Może! Przy pomocy specjalnego urządzenia mierzącego fale mózgowe.
Magiczna chemia, cyrkowa fizyka
W Pikniku udział biorą m.in. przedstawiciele naukowych instytucji z Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Izraela.
- Na tegoroczną edycję Pikniku przyjechał Tom Pringle znany jako dr Bunhead z Wielkiej Brytanii, który na scenie prezentuje pokazy chemiczne. W jego wykonaniu to czysta magia. Niezwykły jest też udział austriackiej grupy Zirkus Meer, specjalizującej się w pokazach fizyki w formie cyrkowej.
Co ciekawego jeszcze mogą zobaczyć goście Pikniku Naukowego? Po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć robot Honda Asimo. To humanoidalny robot, najnowocześniejszy na świecie. Robot, który mówi, chodzi i gra w piłkę - podkreśla Anita Celarska z Polskiego Radia. Na Pikniku działa także swoista szkoła latania, która w namacalny sposób wyjaśnia dlaczego ludzie, nawet mająć skrzydła nie latają.
Goście Pikniku mogą m.in. w namiocie Koła Naukowego "Faza" Politechniki Warszawskiej zobaczyć ile energii mogą wytworzyć za pomocą siły własnych nóg i rąk. W stanowisku Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema przekonają się, że przez "zjawisko powidoku" można zobaczyć obiekty tam, gdzie wcale ich nie ma.
Piknik Naukowy w Warszawie to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta.
W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo".
Więcej informacji znajdziesz na stronie Pikniku Naukowego
gs