Miasto, które nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 09:13
Nowości w Bunkrze Sztuki oraz festiwal pod hasłem "Azja + Europa".
Audio
Nicolas Grospierre, Międzynarodowe targi w Trypolis, 2010, fotografia. (fragm.). Praca z wystawy Miasto, które nie istnieje, Bunkier Sztuki w Krakowie, od 14 lipca do 26 sierpnia 2012
Nicolas Grospierre, Międzynarodowe targi w Trypolis, 2010, fotografia. (fragm.). Praca z wystawy "Miasto, które nie istnieje", Bunkier Sztuki w Krakowie, od 14 lipca do 26 sierpnia 2012 Foto: bunkier.art.pl

We wtorkowym "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o wystawie Nicolasa Grospierre'a realizowanej w krakowskim Bunkrze Sztuki. Ekspozycja nosi tytuł: "Miasto, które nie istnieje".
Nicolas Grospierre tworzy różne narracje na temat ideałów modernistycznej architektury. Buduje swoją wypowiedź analogicznie do architekta, który na papierze konstruuje swoją wizję miasta. Artysta tworzy budynki, które nie istnieją. Powołuje do życia autentyczne miasto mające reprezentować utopijne założenia, które nigdy do końca nie zostały zrealizowane. Grospierre dokumentuje zrealizowane utopie, efekty teoretycznych i architektonicznych fascynacji modernizmem, próby stworzenia lepszej rzeczywistości. Fotografuje budynki, które miały potwierdzić władzę i potencjał człowieka. Na zdjęciach zobaczymy między innymi architekturę Brazylii, będącą przykładem zastosowania modernistycznych ideałów w planowaniu całego miasta, architekturę radziecką, której misją było stworzenie idealnych warunków życia dla Nowego Człowieka, czy wizerunki polskich kościołów modernistycznych, będące dokumentem wprowadzania w życie nowego rozdziału religii katolickiej po II Soborze Watykańskim. Wernisaż wystawy już w najbliższy piątek 13 lipca. (inf. prasowe)
Gośćmi Poranka byli: Nicolas Grospierre i Lidia Krawczyk - kurator wystawy.
Rozmawialiśmy również z Katarzyną Pastuszak, która opowiadała o IV Gdańskim Festiwalu Tańca, w tym roku odbywającego się pod hasłem "Azja + Europa". Obok artystów z Azji i Europy, w programie festiwalu pojawią się premierowe spektakle trójmiejskich tancerzy. Imprezie towarzyszyć będzie Gdańska Konferencja Tańca.
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki proponuje Emilia Krakowska). Nie zabrakło też płyty tygodnia, którą jest album firmy Decca. Tańce słowiańskie Antonina Dworzaka i Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa wykonuje na nim Orkiestra Festiwalowa z Budapestu pod dyrekcją Ivana Fischera.
Audycję prowadził Piotr Kędziorek.
10 lipca

Czytaj także

Oni zostali wyróżnieni Paszportem "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 07:26
Rafael Lewandowski, Mikołaj Łoziński, Julia Marcell, Maciej Szajkowski, Krzysztof Garbaczewski, Nicolas Grospierre, Aleksandra Kuls - to laureaci Paszportów "Polityki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bunkier Sztuki zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 16:10
Miasto, teoria, sztuka i życie to tematy podejmowane przez uczestników nowego projektu Bunkra. Zajrzymy też do teatru Collegium Nobilium.
rozwiń zwiń