"KOR nie był konstrukcją polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:11
"Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" to tytuł książki, która przyniosła profesorowi Andrzejowi Friszke Nagrodę im. Jana Długosza, przyznaną po raz 15. za najlepszą książkę humanistyczną.
Audio
  • Hanna Maria Giza rozmawia z profesorem Andrzejem Friszke
  • Hanna Maria Giza rozmawia z profesorem Władysławem Stróżewskim
  • Bartosz Panek rozmawia z Dubravką Ugrešić
Prof. Andrzej Friszke
Prof. Andrzej FriszkeFoto: Polskie Radio

- KOR był raczej rodzajem salonu, grupy znajomych, którzy dyskutowali na ważne tematy - wyjaśnia Hannie Marie Gizie znakomity historyk. - Z drugiej strony bez tej organizacji nie powstałaby "Solidarność" w znanym nam kształcie. Oczywiście prawdopodobnie nastąpiłby wybuch energii społecznej. Ale to KOR wykształcił przywódców tego ruchu: Wałęsę, Gwiazdę, Borusewicza.... 

Profesor Friszke mówił także o znaczeniu i genezie słynnego hasła: "Nie palcie komitetów, zakładajcie własne". Goszcząca na Targach Książki w Krakowie Hanna Maria Giza spotkała się ponadto z przewodniczącym jury nagrody, profesorem Władysławem Stróżewskim. Zapraszamy do wysłuchania obu rozmów.

Nagroda im. Jana Długosza to wyróżnienie za najlepszą książkę roku w dziedzinie szeroko rozumianej humanistyki, przyznawana od 1998 roku na Targach Książki w Krakowie. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i statuetkę dłuta Bronisława Chromego.

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego "KOR: 35 lat">>>

W "Poranku Dwójki" połączyliśmy się także z Festiwalem Conrada, na którym Bartosz Panek rozmawiał z chorwacką pisarką  Dubravką Ugrešić.

Czytaj także

Najlepsze w polskiej humanistyce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 01:00
Rozmowa z autorami i wydawcami wszystkich nominowanych książek do Nagrody im. J. Długosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 07:00
Z okazji tej rocznicy oddajemy głos ludziom, którzy go tworzyli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Friszke: Kuroń uwodził ludzi sposobem bycia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 22:17
Z udziałem profesorów: Andrzeja Friszkego, Jerzego Eislera, Andrzeja Paczkowskiego i Antoniego Dudka odbyło się w czwartek w Warszawie spotkanie poświęcone książce "Czas KOR-u". To druga część politycznej biografii Jacka Kuronia - uznali uczestnicy debaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka o Kuroniu na podstawie podsłuchów bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 07:30
"Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" to kontynuacja książki profesora Andrzeja Friszke "Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaskoczyła nas druzgocąca porażka komunistów”

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 19:00
4 czerwca to był zdecydowany przełom, ale to, że to tak się wszystko szybko potoczy, nie było takie proste do przewidzenia - wspominał Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Straszyli nas powtórką z Powstania Warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 15:22
Jak się zaczęły strajki na Wybrzeżu, to wszyscy oddech wstrzymali. Ja też. To była zmiana nastroju, która fizycznie była wyczuwalna - wspominał wydarzenia z sierpnia 1980 roku historyk Karol Modzelewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do PPS pchnął ją Żeromski. Lidię Ciołkoszową wspomina Andrzej Friszke

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 15:00
- Jej londyński dom był z rodzaju takich, których dzisiaj już nie ma. Mały, cały wypełniony książkami - wspomina jedną z najważniejszych postaci londyńskiej emigracji znany historyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obejrzyj spotkanie z Orhanem Pamukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 09:22
Turecki noblista był gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Conrada. W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z czytelnikami, podczas którego mówił nie tylko o swojej twórczości. Jednym z tematów była "czarna miłość"...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Długosza za książkę o genezie Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 23:21
Prof. Andrzej Friszke - historyk, badacz najnowszych dziejów Polski - otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza, przyznaną po raz 15. za najlepszą książkę humanistyczną.
rozwiń zwiń