Pośmiertne maski we wrocławskim schronie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 04:00
Wystawa Pawła Althamera "Polietylen. W ciemności" składa się z dziwnych białych figur: z twarzami osób żyjących wyglądających jednak jak twarze zmarłych.
Audio
  • Z Dorotą Monkiewicz i Pawłem Althamerem rozmawia Marcin Majchrowski
  • Relacja z wręczenia stypendiów laureatom Programu "Młoda Polska"
Jedna z prac Pawła Althamera
Jedna z prac Pawła AlthameraFoto: Dzięki uprzejmości Artysty, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin

Zastęp białych figur z polietylenu został wyprodukowany pod kierunkiem Pawła Althamera w Deutsche Guggenheim w Berlinie na przełomie 2011 i 2012 roku. Do Wrocławia przybyło ich 38 - wszystkie są wizerunkami osób, które odwiedziły Deutsche Guggenheim, zdecydowały się uczestniczyć w projekcie "Almech" i zgodziły się na wykonanie odlewu twarzy. Grupa białych kosmitów wylądowała w schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej – siedzibie wrocławskiego muzeum…

– Te maski, zdejmowane z ludzkich twarzy, z zamkniętymi oczami, wyglądają jak maski pośmiertne – opowiadała w Dwójce Dorota Monkiewicz, kuratorka ekspozycji, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej. Ważne jest to specyficzne miejsce muzeum: dawny schron. Inspiruje on do nowych projektów, jest ważną ramą wystawową. Stanowi źródło nowych znaczeń.

W "Poranku" mówił również Paweł Althamer, autor wystawy, który między innymi zdradził, jaki będzie temat jego najnowszej pracy.

W naszej porannej audycji przedstawiliśmy również relację z wręczenia stypendiów laureatom Programu "Młoda Polska". Program przeznaczony jest dla młodych (do 35 roku życia) artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają (muzyka, film, fotografia, sztuki wizualne, teatr, taniec, literatura, krytyka artystyczna).
Audycję prowadził Marcin Majchrowski.
12 lutego (wtorek)

Czytaj także

Jaka sztuka, taka Polska

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 11:19
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o pracach z nowej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentowanej w Pałacu Prezydenckim. Wśród wystawionych dzieł znalazły się prace Wilhelma Sasnala, Alina Szapocznikow i Olgi Czernyszewej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prowokacyjny, tajemniczy kształt

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 10:39
W "Notatniku Dwójki" spotkaliśmy się z Krzysztofem M. Bednarskim. Ceniony rzeźbiarz opowiedział o swoim najsłynniejszym projekcie, pokazywanym właśnie w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjna artystka na tropie Mesjasza

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 10:26
Syndrom jerozolimski, czyli przeświadczenie o byciu Mesjaszem, jest tematem kolejnego dzieła Katarzyny Kozyry.
rozwiń zwiń