Mózg to nic strasznego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:00
- Niektórym ludziom mózg kojarzy się z czymś niebezpiecznym. A przecież jest to, jak powiedział Woody Allen, drugi najważniejszy organ - mówił w Dwójce Sławomir Janicki, dyrektor 9. Międzynarodowego Festiwalu Mózg (7-9 listopada).
Audio
  • Sławomir Janicki opowiada o 9. Międzynarodowym Festiwalu Mózg (Poranek Dwójki)
  • Nominowani w Konkursie Historyczna Książka Roku: "Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013" ("Akt I" i "Akt II") Marka A. Koprowskiego (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu 9th MOZG FESTIVAL
Fragment plakatu 9th MOZG FESTIVALFoto: mat. prasowe

- Nazwa festiwalu pochodzi od bydgoskiego klubu Mózg, który w przyszłym roku obchodził będzie 20-lecie powstania - powiedział Sławomir Janicki. - Początkowo impreza nazywała się "Festiwal Muzyka z Mózgu", ale ponieważ formuła zaczęła się rozszerzać na sztuki wizualne, zmieniliśmy nazwę na obecną. Muzyka jednak zawsze była główną częścią naszej działalności, ponieważ ja i nieżyjący już Jacek Majewski, czyli założyciele klubu Mózg, byliśmy muzykami - wspominał.

W latach 90. ubiegłego wieku klub stał się ostoją niezależnej sceny muzycznej. - Powstanie Mózgu było równoczesne z początkami sceny yassowej; klub stał się więc swego rodzaju stolicą tego rodzaju muzyki - opowiadał Sławomir Janicki. - Właściwie pierwszy spontaniczny festiwal zorganizowaliśmy już po roku działalności. Był to Festiwal Muzyki Wstydliwej, na który przyjechała cała ekipa z Gdańska, wszyscy z Bydgoszczy i kilka osób z innych miast. Można powiedzieć, że był to pierwowzór Mózg Festiwalu - dodał.

W audycji zaprezentowaliśmy także jedną z dziesięciu książek nominowanych w szóstej edycji Konkursu na Historyczną Książkę Roku w kategorii "Książka popularno-naukowa". Będzie to "Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013" ("Akt I" i "Akt II") autorstwa Marka A. Koprowskiego. Z prof. Adamem Dobrońskim, jednym z jurorów Konkursu, rozmawiała Hanna Maria Giza.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" usłyszeli Państwo propozycje Jerzego Illga. W ramach konkursu "Płyta Tygodnia" do wygrania były Koncerty Jana Sebastiana Bacha, które na elektrycznych instrumentach klawiszowych grają Marcin Masecki i Piotr Orzechowski z towarzyszeniem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasz Adamusa. To nowy album firmy Decca, którego współproducentem jest radiowa Dwójka. Codziennie do wygrania trzy egzemplarze płyty!

Audycję prowadził Piotr Matwieczuk.

6 listopada (środa)

Czytaj także

Banksy maluje po Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o twórczości Banksy'ego, który obecnie przebywa w Nowym Jorku, o filmowej fantastyce w związku z kinową premierą "Grawitacji" oraz o wystawie portretów Velasqueza w Muzeum Prado w Madrycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe uderzenie "Ruchu Muzycznego"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 11:00
- Do tej pory wszystkich czytelników "Ruchu Muzycznego" można było pomieścić w sali Filharmonii Narodowej. Chcę to zmienić - mówił w Dwójce Tomasz Cyz, nowy redaktor naczelny pisma, które od teraz będzie miesięcznikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pan Cogito w oku kamery

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:00
– Każdy wybitny twórca jest osobą trudną do zrozumienia. Mamy tendencje, żeby pisarzy wkładać w jakieś ramy, które nam są wygodne. Warto do Herberta wracać, czytać go bez stereotypów i osądów – mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Franaszek sekretarz jury Nagrody Herberta.
rozwiń zwiń