Szukasz śmierci, wstąp na chwilę!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 19:00
Taki napis witał oficerów w ośrodku, w którym szkolono najlepszych dywersantów i sabotażystów w historii Polski, starannie wyselekcjonowanych spośród tysięcy kandydatów.
Audio

Musieli porzucić wszystko, zapomnieć kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali.

Doskonale wyszkoleni, niewyobrażalnie odważni, desperacko zdeterminowani, bezkompromisowi.

Byli gotowi poświęcić wszystko dla idei - Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!

Zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski podejmowali samobójcze misje. Nieliczni, którzy przeżyli, trafili po wojnie do piekła komunistycznych więzień. Jednak nigdy się nie poddali. Do końca marzyli o wolnej Polsce.

Było ich trzystu, co dało im przydomek "polskich Spartan".

Pisanie o cichociemnych nie jest łatwe; zacierali przecież za sobą ślady niezwykle starannie.Mimo to Kacper Śledziński podjął się tego zadania. Jak mówi, sprawą interesował się już w szkole. Zainteresowania rozwijał konsekwentnie, aż postanowił dotrzeć do dokumentów, źródeł, świadków.

- W przypadku cichociemnych większość osób to świadkowie pośredni - mówi pisarz. - Poszukuję atmosfery, nie chcę poprzestać na suchych faktach. Starałem się wniknąć w sposób myślenia cichociemnych, postawić siebie w ich sytuacji. Czy byłbym w stanie postawić swoje życie na łut  szczęścia?

Poświęcenie dla Ojczyzny było dla cichociemnych sprawą bezdyskusyjną. Nie zastanawiali się, czy warto. Była potrzeba, więc szli.

Jednym z cichociemnych był Stefan Bałuk "Starba" - dziś 99-letni weteran w stopniu generała brygady.

- Cichociemni nigdy nie byli grupą - podkreślił generał. - Działali samodzielnie i rozwiązywali zadania, które im powierzono.

W audycji usłyszeliśmy także (z nagrań archiwalnych) dramatyczne wspomnienia zmarłej w 2009 cichociemnej, jedynej kobiety w tej formacji, gen. Elżbiety Zawadzkiej "Zo". - To straszna tragedia, wybierać między rodziną a sprawą - mówiła przez łzy.

Spotkanie z Kacprem Śledzińskim, autorem książki o cichociemnych – elicie polskiej dywersji - oraz z gen. Stefanem Bałukiem ps. "Starba" przygotowała i prowadziła Hanna Maria Giza.

Czytaj także

Cichociemni - byli elitą Polski Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 06:50
15 lutego 1941 odbył się pierwszy lot Cichociemnych na teren Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Komorowski spotkał się z Cichociemnymi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 15:24
Pretekstem do spotkania była mijająca piętnastego lutego 70. rocznica zrzucenia na teren okupowanej Polski pierwszych skoczków spadochronowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł jeden z ostatnich czechosłowackich cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 21:30
W Kanadzie zmarł generał Robert Matula. Miał 94 lata. Odznaczony był wieloma krajowymi i zagranicznymi orderami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cichociemni – maszyny do zabijania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 22:00
Po ukończonych kursach żołnierz stawał się "maszynką do zabijania". Miał za zadanie jednym ciosem wyeliminować przeciwnika. Czasami zabić, a czasami unieszkodliwić.
rozwiń zwiń