"Kobieta z lustrem". Giovanni Bellini tym razem niereligijny

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 15:00
W 1515 roku ponad osiemdziesięcioletni Giovanni Bellini namalował piękną, nagą kobietę w skupieniu oglądającą misterną fryzurę za pomocą dwóch luster. To niezwykły obraz w karierze słynnego weneckiego Madonniere – malarza Madonn i tematów religijnych.
Fragment obrazu
Fragment obrazuFoto: Giovanni Bellini/Bridgeman Images – RDA/Forum

Giovanni Bellini nawiązał tym dziełem do obrazu swego ucznia i młodszego kolegi – Tycjana, który około 1512 roku namalował kobietę podczas toalety.

Tycjanowskiej rudowłosej piękności to służący podtrzymuje dwa lustra, w obrazie Belliniego kobieta posługuje się zwierciadłami sama. Ułożenie małego lustra sugeruje, że widzieć może zarówno swoją twarz, włosy upięte z tyłu za pomocą wykończonej perłami welurowej siatki, jak i rozległy pejzaż za plecami.

Czy kobiety weneckich mistrzów, uchwycone podczas toalety, to któraś z biblijnych lub mitologicznych piękności? Portret kurtyzany, wizerunek Wenus, czy może przestroga przed próżnością? Interpretacji tych intrygujących malowideł jest bardzo wiele. Niewykluczone, że stanowią pochwałę piękna albo/i są wyrafinowaną alegorią malarstwa i widzenia. Przy pomocy dwóch luster kobiety oglądają się z wielu stron. To fortel, za pomocą którego malarstwo rywalizowało z rzeźbą. Na dwuwymiarowej powierzchni płótna artyści mogli pokazać postać zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Kimkolwiek nie byłaby kobieta z obrazu Belliniego, podglądamy ją podczas toalety, emanuje subtelną zmysłowością. Umieszczona na tle rozległego pejzażu jest częścią pięknego, chociaż przemijającego ziemskiego świata.

Giovanni Bellini, "Kobieta z lustrem", 1515, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu


Posłuchaj
14:44 2023_03_12 14_45_23_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Kobieta z lustrem". Giovanni Bellini tym razem niereligijny (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 14.45

pg/mo

Czytaj także

Nowe obrazy w kolekcji Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 17:30
- Tematem tych czterech obrazów są snopki siana. To dosyć częsty motyw w malarstwie, ale akurat Czapski mało malował tego rodzaju natury. Jest jeszcze bardzo świetny rysunek tuszem. W ogóle Czapski rysownik to jest temat na oddzielną rozmowę - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Baj: rzeka Bug powoduje we mnie zachłanność do malowania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 10:41
- Bug jest żywiołem, który w przestrzeniach swojego prabytu był zawsze i będzie dalej jeszcze długo po nas - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Baj, malarz i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
rozwiń zwiń