Paul Cézanne i Góra Św. Wiktorii przeniesiona na płótno

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 15:00
Cztery kilometry od domu Paula Cézanne’a w Prowansji wznosiła się niezbyt wysoka góra o charakterystycznym rozległym kształcie i ściętym czubku. Malarz malował ją wielokrotnie - zachowało się ok. 60 akwarel i płócien przedstawiających Górę Świętej Wiktorii.
Zapraszamy na spotkanie ze sztuką (zdjęcie ilustracyjne)
Zapraszamy na spotkanie ze sztuką (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Volurol

Jeden z obrazów, ten z 1887 roku, ukazuje ją od strony Montbriant. Rozległy pejzaż otwiera się za dwiema wielkimi sosnami; pień jednej z nich zamyka kompozycję z lewej strony, a konary obu wypełniają ją u góry i - jak ornament - dekoracyjnie dopełniają zarys dalekiej góry.

Powroty do motywu Góry Św. Wiktorii i otaczającego ją pejzażu były dla Cézanne'a czym innym, niż dla Moneta studiowanie katedry w Rouen o różnych porach dnia, roku i przy odmiennej pogodzie. Cézanne'a nie interesowała bowiem obserwacją ulotności widoku i jego uzależnionej od światła zmienności. Koncentrował się raczej na formalnym ujęciu pejzażu, jego transformacji na dwuwymiarową powierzchnię za pomocą perspektywy, faktury i koloru. Językiem, który wybrał do tego ambitnego zadania była geometryzacja i uproszczenie form. Jego mistrzem był wielki francuski malarz XVII wieku Nicolas Poussin – autor starannych kompozycji, podporządkowujących naturę klasycznej harmonii. Wezwanie Cézanne'a - "malujcie Poussina z natury" oznaczało dla niego wpisanie krajobrazu w reguły języka sztuki.

Ostatnie, malowane w 1906 roku widoki Góry Św. Wiktorii, to obrazy prawie abstrakcyjne, sprowadzające pejzaż i jego elementy do płaskich, geometrycznych pociągnięć pędzla. "On jest ojcem nas wszystkich" - powiedział o Cézannie Henri Matisse. W sztuce Cézanne'a jest początek prawie wszystkich ruchów awangardowych pierwszej połowy XX wieku, a przede wszystkim kubizmu. Malarz rozpiął wielki most pomiędzy sztuką muzeów, Poussinem a awangardą.

Paul Cézanne, "Góra św. Wiktorii", 1887, The Courtauld Gallery, Londyn


Posłuchaj
14:47 2022_10_09 14_45_07_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Paul Cézanne i Góra Św. Wiktorii przeniesiona na płótno (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 9.10.2022

Godzina emisji: 14.45

mg/mo

Czytaj także

Obrazy Cézanne'a, czyli witaminy dla Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 19:30
– Cézanne malował tylko to, co widział. Dzięki niemu Rilke odszedł od neoromantycznych wzlotów do konkretu – mówił Adam Zagajewski, autor wstępu do książki "Cézanne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

60 obrazów tej samej góry. Paul Cézanne w poszukiwaniu zagadki rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 05:45
Niedaleko od domu Paula Cézanne’a w Prowansji wznosiła się Góra Świętej Wiktorii, którą ten słynny francuski malarz uwieczniał wielokrotnie. Ta żmudna, obsesyjna wręcz praca nad tym samym motywem była dla artysty arcyważna: chodziło o rozwiązanie jednej z największych tajemnic.     
rozwiń zwiń