Ołtarz Gandawski Jana van Eycka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 14:40
Gawęda dr Grażyny Bastek o piętnastowiecznym arcydziele Huberta i Jana van Eycków. Ołtarz zachwyca nie tylko swoją symboliką, ale także precyzją szczegółu.
Audio

Ołtarz Gandawski lub Adoracja Mistycznego Baranka – poliptyk tablicowy dużych rozmiarów, zamówiony przez zamożnego kupca - Joosta Vijdta,  początkowo umieszczony w jego kaplicy w katedrze św. Bawona w Gandawie, a później przeniesiony w inne miejsce katedry. Wykonany przez Huberta i Jana van Eycków, ukończony w 1432. Głównym tematem dzieła jest odkupienie ludzkości przez ofiarę Chrystusa. Nastawa ołtarzowa składa się z 12 tablic w dwóch rzędach, osiem z nich jest malowanych obustronnie. Przedstawiono na nich ponad 250 postaci. Górny frontowy rząd pokazuje Chrystusa Króla w otoczeniu Najświętszej Maryi Panny i Jana Chrzciciela. Wnętrza skrzydeł przedstawiają grające i śpiewające anioły, a na zewnątrz Adama i Ewę. Dolna część frontowej tablicy pokazuje adorację Baranka Bożego.

 

/

 

Na ołtarzu dawniej znajdował się napis (skopiowany w ok. 1620) głoszący, że Hubert van Eyck "maior quo nemo repertus" (większy niż ktokolwiek) zaczął ten ołtarz, ale Jan van Eyck – nazywający sam siebie "arte secundus" (drugim najlepszym w sztuce) – skończył go w 1432. Autentyczność tej sygnatury stała się przedmiotem wieloletniej dyskusji.

 

 

Audycję przygotował Michał Montowski.


Zobacz więcej na temat: Grażyna Bastek van
Czytaj także

W gościnie u Arnolfinich

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 12:53
W 1434 roku Jan van Eyck namalował obraz zatytułowany "Małżeństwo Arnolfinich". Kto jest na tym obrazie i co dokładnie przedstawia dziś nie wiadomo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest taki obraz: "Małżeństwo Arnolfinich" van Eycka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2010 17:26
17stycznia2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małżeństwo Arnolfinich i świat symboli

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 13:00
- Wedle klasycznej interpretacji tego obrazu, mamy tu do czynienia z momentem zaślubin kupca z Lukki Giovanniego di Nicolao Arnolfiniego z Giovanną Cenani. Ta wersja została podważona zaledwie parę lat temu – mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń