Leonardo da Vinci, włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog. Urodził się 15 kwietnia 1452 r. w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zaś zmarł 2 maja 1519 r. w Clos Lucé we Francji.
- Był typowym przykładem postaci renesansu. Wielka indywidualność, bogata i skomplikowana osobowość. Człowiek o niezwykle przenikliwym umyśle. Obserwator świata, otaczającej go natury przyrody, człowiek o szerokich zainteresowaniach - mówi o da Vinci Magda Tworzowska z Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Bardzo interesujące jest jego pochodzenie: jego ojciec był notariuszem, matka zaś wieśniaczką. Otrzymał bardzo podstawowe wykształcenie. - Nie chodził ani do szkoły, ani tym bardziej na uniwersytet. A wiedza akademicka była wtedy niezbędna dl;a wszystkich intelektualistów i myślicieli - mówi Magda Tworzowska.
Leonardo da Vinci zdaniem Tworzowskiej był samoukiem i niebywałym talentem, obdarzonym iskrą bożą. Geniuszem, posiadającym pierwotnie jedynie podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Resztę wykształcenia uzupełniał natomiast podczas całego życia. - Dzięki współpracy z intelektualistami, wykładowcami różnych uczelni. Braki wiedzy z pierwszych lat życia uzupełniał przez całe życie - mówi Magda Tworzowska.
18 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Leonardo da Vinci - Dama z Gronostajem i inne arcydzieła z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie".
Wystawa potrwa do 30 września 2010 r.
(pm)