Tu możesz słuchać Programu 2. Kliknij
W skromnej stypie uczestniczy dwoje dorosłych dzieci Kingi: bezrobotny Darek i Żaneta, która na pogrzeb matki przyleciała z Dublina, gdzie pracuje i studiuje. Jedynym gościem jest Starszy Pan. Kinga była jego znajomą z czasów, gdy mieszkali na osiedlu górniczym, w tzw. familoku przy ulicy Kopalnianej 1. Takie domy wiązały ludzi więzami o wiele silniejszymi, niż jedynie sąsiedzkie…
Z opowieści Starszego Pana wyłania się postać dzielnej, twardej śląskiej kobiety, którą w pewnym momencie życia, całkiem nieoczekiwanie, dopadła Historia. Jako żona górnika, uczestnika strajku okupacyjnego w kopalni "Wujek", próbowała dotrzeć do męża z ciepłym posiłkiem. W słuchowisku towarzyszymy Kindze Naleźniok w drodze z bloku przy ul. Rewolucjonistów do mieszkania ciotki Gosi – mieszkającej w bloku z widokiem na główną bramę kopalni "Wujek" – a następnie wracamy z nią do domu, jakby przez kolejne kręgi piekieł…
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia
Feliks Netz "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską", prod. 2006 (Radio Katowice)
reżyseria: Waldemar Modestowicz
realizacja akustyczna: Jacek Kurkowski
muzyka: Jan "Kyks" Skrzek
Obsada: Kinga Preis (Kinga Naleźniok), Krzysztof Kolberger (narrator), Anna Dereszowska (Żaneta), Adam Woronowicz (Darek), Sława Łopuszańska (Ciocia Gosia), Bernard Krawczyk (Ojciec Kingi), Adam Bauman (Nieznajomy), Artur Święs(Mąż Kingi), Ireneusz Spruch (Dowódca ZOMO), ZOMO-wcy: Anna Sojka, Artur Palion, Marcin Liber, Andrzej Kroczyński, Marcin Gaweł, Kamil Bochniak; Alicja Poczachowska (Dziecko).
***
Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 19.00