Słowacki i dylematy wokół konfederata

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 16:25
W słuchowisku "Złota Czaszka" - na podstawie tekstu Juliusza Słowackiego, a w reżyserii Andrzeja Seweryna - wystapiła plejada polskich aktorów. 
Portret Juliusza Słowackiego autorstwa Franciszka Siedleckiego, 1909. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie
Portret Juliusza Słowackiego autorstwa Franciszka Siedleckiego, 1909. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie Foto: polona.pl

Akcja tego niedokończonego dramatu Juliusza Słowackiego rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia w Krzemieńcu. Stąd ma rozprzestrzenić się na cały kraj idea konfederacka. Na czele owej konfederacji staje strażnik krzemieniecki Złota Czaszka - godny szacunku patriota, a jednocześnie despotyczny ojciec. 

Ciekawym zabiegiem reżyserskim jest w "Złotej Czaszce" zachowanie wszystkich elementów tekstu, z didaskaliami włącznie, które - dzięki interpretacji aktorskiej - odsłaniają swoje piękne, literackie oblicze.

Juliusz Słowacki "Złota Czaszka"

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Muzyka: Antoni Łazarkiewicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Występują: Jan Englert, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kolberger, Grażyna Barszczewska, Maria Seweryn, Rafał Mohr, Jerzy Łapiński, Modest Ruciński, Krzysztof Banaszyk, Marcin Perchuć, Katarzyna Dąbrowska, Izabela Kuna, Sylwia Najach, Henryk Łapiński, Sylwester Maciejewski, Wojciech Machnicki, Michał Sieczkowski, Krzysztof Szczerbiński.

Partie narracyjne: Andrzej Seweryn

Słuchowisko z 2009 roku.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/mko

 


Zobacz więcej na temat: Juliusz Słowacki Andrzej Seweryn
Czytaj także

Jerzy Harasymowicz. Książę poetów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 18:00
- W latach 60. stworzył sobie taką pozycję, że został poetą zawodowym, żył z pisania wierszy, co udawało się niewielu - o najpopularniejszym poecie tzw. "pokolenia Współczesności" opowiadał w Dwójce prof. Jacek Łukasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kamil Weintraub - poeta w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:27
Bliski przyjaciel i pierwszy wydawca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, szwagier Oli Watowej, tłumacz Rilkego i Pasternaka. Kim był - dziś prawie zapomniany - Jerzy Kamil Weintraub?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:40
– Słowo "muzeum" wzięło się z greki od imienia Muzeusza, poety, który miał bardzo bliskie związki z muzami. Symbolizowało przede wszystkim poezję, ale i spotkanie – mówiła prof. Dorota Folga-Januszewska w audycji, którą poświęciliśmy znaczeniu galerii, muzeów i bibliotek w literaturze.
rozwiń zwiń