Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla
Całą prawie okupację Goetel spędził w Warszawie. Jego książka wspomnieniowa jest opowieścią o obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku, a potem o życiu okupacyjnym i konspiracyjnym stolicy. Goetel przedstawia też życie literackie w wojennej Warszawie. Ważną część stanowi jego świadectwo dotyczące zbrodni katyńskiej. Pisarz brał udział w delegacji, która na zaproszenie niemieckich władz udała się do Katynia, gdzie odkryto groby pomordowanych polskich oficerów. Pisarz w "Czasach wojny" przedstawia również okoliczności swojej ucieczki z Polski, gdy nowe władze komunistyczne wydały za nim list gończy. Kończy te wspomnienia opowieść o pobycie Goetla we Włoszech, gdzie był oficerem prasowym Drugiego Korpusu Armii Andresa i gdzie zdecydował o emigracji do Londynu.
Książka oprócz wspomnień osobistych zawiera też dokumentalną opowieść o działaniach wojennych i konspiracyjnych podczas wojny. Jest też przesycona refleksjami na temat losu Polski i Polaków w tym tragicznym czasie. Zamykają ją słowa: "Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz, jak nam się wydaje. Ale przestać nim być znaczyłoby przestać być człowiekiem".
Wrzesień '39 - serwis specjalny
Ostatnie lata życia Ferdynand Goetel spędził w Wielkiej Brytanii w ciężkich warunkach, samotnie, bez rodziny, która została w Polsce. Cierpiał na chorobę oczu, która prawie całkowicie odebrała mu wzrok. W jednym z listów pisał do brata Walerego: "Trzymam się głównie dlatego, że trzyma mnie wola życia i tworzenia, stare hasło naszej młodości". Zmarł w Londynie w 1960 roku. W 2003 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
O "Czasach wojny" napisał prof. Jacek Trznadel następująco: "Książka Goetla jest napisana stylem szczególnym, kronikarzy klasycznych, stylem męskim, gdzie brak rozczulania się nad własną osobą, a rzeczy tragiczne rysowane są kreską oszczędną i daleką od patosu. To wysoka rzeczowość tragedii, jaką była ostatnia wojna i okupacja, i losy dotkniętych nią ludzi.”
25 odc. "Czasów wojny" Ferdynanda Goetla czyta Adam Ferency.
***
Tytuł audycji: Książka do słuchania
Data emisji: 2.09-7.10.2019
Godzina emisji: 19.15