"Stracone złudzenia". Honoriusz Balzac opisuje człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 13:40
W "Książce do słuchania" sięgamy po "Stracone złudzenia" Honoriusza Balzaka, jednego z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, francuskiego pisarza żyjącego w pierwszej połowie XIX wieku. Wybrane fragmenty dzieła usłyszymy na antenie Dwójki w interpretacji Wojciecha Pszoniaka.
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: W. Kusiński/PR

"Stracone złudzenia" to jedna z najważniejszych pozycji monumentalnego cyklu "Komedii ludzkiej" (ponad 130 tytułów), który Honoriusz Balzac stworzył, by opisać "człowieka jako gatunek".

Osią powieści, która ukazywała się partiami drukiem w latach 1836-1843, są losy Lucjana Chardona de Rubempré, młodego poety z prowincji, który próbuje swojego szczęścia w Paryżu jako dziennikarz, a także jego przyjaciela Dawida Sécharda - właściciela drukarni.

Dla krytyków "Stracone złudzenia" stanowią centralny punkt całej "Komedii ludzkiej" i część najlepiej oddającą klimat i cechy charakterystyczne cyklu. W tym tytule pojawia się większość tych bohaterów "Komedii…", którzy powracają na kartach różnych powieści i odgrywają wiodącą rolę w całym cyklu.

Wybrane fragmenty powieści "Stracone złudzenia" w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego zarejestrował w studiach Polskiego Radia, w 2006 roku, Wojciech Pszoniak - pedagog, reżyser teatralny i jeden z najlepszych powojennych polskich aktorów teatralnych i filmowych, którego kunszt mogli poznać nie tylko polscy widzowie.

***

Na "Książkę do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 22.00-22.30. 

Zobacz więcej na temat: literatura Honoriusz Balzak
Czytaj także

Balzac i jego polska miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 05:35
- Przed trzema dniami ożeniłem się z jedyną kobietą, którą kochałem. Którą kocham więcej, niż kiedykolwiek, którą będę kochał aż do śmierci. To małżeństwo jest, tak mi się zdaje, nagrodą dla mnie, którą Bóg trzymał w rezerwie, dla wyrównania tylu przeciwności - pisał autor "Komedii ludzkiej" o związku z polską hrabiną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka "Panny z Genewy". Historia nieprzeciętnych kobiet Polski międzywojennej

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 17:26
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o wybitnej przedwojennej neurolog dr Natalii Zand. To jedna z bohaterek powieści "Panny z Genewy". W Programie 2 Polskiego Radia o książce i historia jakie w niej znajdziemy opowiedział nam jej autor - Rafał Skąpski.
rozwiń zwiń