Królewskie Arkady Sztuki. "Tajemnicą sukcesu festiwalu jest powtarzalność"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 18:04
Arkady Kubickiego i Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie to od kilkunastu lat sceneria festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. Podczas wydarzenia będziemy mogli oglądać spektakle, jak i posłuchać muzyki. O tegorocznej edycji festiwalu opowiedział nam jego twórca - Tomasz Taraszkiewicz.
Arkady Kubickiego i Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie to od kilkunastu lat sceneria festiwalu Królewskie Arkady Sztuki
Arkady Kubickiego i Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie to od kilkunastu lat sceneria festiwalu Królewskie Arkady SztukiFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory
  • 15. festiwal Królewskie Arkady Sztuki trwa od 27 lipca do 24 sierpnia w Warszawie.
  • Festiwal niezmiennie od 2010 roku prezentuje coroczne dokonania w dziedzinach sztuki takich jak teatr plenerowy, teatr plastyczny, teatr dla dzieci oraz muzyki klasycznej i jazzu.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazły się - jak zawsze - spotkania z teatrem i muzyką: "Jak co roku przygotowaliśmy program, który trafi w zróżnicowane gusta i zainteresowania, skierowany zarówno do najmłodszych, jak i tych troszkę starszych. W repertuarze muzycznym znajdą się zarówno dzieła klasyków, z Beethovenem na czele, jak i melodie ludowe, jazzowe standardy czy piosenki miłosne. Nietuzinkowe spektakle teatralne natomiast przywołają ducha takich postaci jak Bob Marley czy Grzegorz Przemyk".

Arkady Kubickiego - wyjątkowa przestrzeń

Tomasz Taraszkiewicz - szef tego projektu - zdradził, że za powstaniem festiwalu stoi m.in. wyjątkowa przestrzeń, jaką dają Arkady Kubickiego. - Zaczęliśmy w 2010 roku, zaraz po tym, jak Arkady Kubickiego zostały oddane do użytku dla publiczności i zostały przywrócone Zamkowi Królewskiemu. Kiedy pojawiła się ta przestrzeń, to pomyśleliśmy, że można pokazywać tam coś, co może nie do końca można było pokazywać w salach reprezentacyjnych - zdradził.

- Jest tam inaczej i przez ten festiwal staramy się pokazywać tam inną muzykę czy teatr. Jest to przede wszystkim teatr uliczny, który funkcjonuje gdzieś w przestrzeni miejskiej w całej Europie - powiedział.

Muzyka w Arkadach Kubickiego

Festiwal to jednak nie tylko teatr. Swoje miejsce znajdą na nim również miłośnicy muzyki. - Również muzyka na naszym festiwalu jest bardzo urozmaicona. To muzyka klasyczna, która mieści się w salonie zamkowym, ale mamy też muzykę jazzową czy aktorską - powiedział Tomasz Taraszkiewicz.

- W tym roku wyjątkowo dużo będzie właśnie piosenki aktorskiej czy występów aktorskich połączonych z muzyką w wykonaniu kobiet - zapowiedział organizator.

Sukces festiwalu Królewskie Arkady Sztuki

To już 15. edycja tego wydarzenia. Tomasz Taraszkiewicz podzielił się także tajemnicą sukcesu takiej imprezy. - Myślę, że jednym z sukcesów takiego festiwalu jest jego powtarzalność. To np. to, że zawsze jest on w sierpniu. Publiczność się do tego przyzwyczaja i o to nam chodzi - zaznaczył.

- Przez 15 lat wytworzyliśmy sobie publiczność, która na hasło sierpień wie, że wtedy w Warszawie jest festiwal, w którym można wziąć udział za darmo. Jednym z powodów powstania tego festiwalu była świadomość pewnego wykluczenia kulturalnego z powodów finansowych - zdradził Tomasz Taraszkiewicz.


Posłuchaj
17:03 _PR2 (mp3) 2024_07_29-17-31-08.mp3 Tomasz Taraszkiewicz o festiwalu Królewskie Arkady Sztuki (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Taraszkiewicz (twórca Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki)

Data emisji: 29.07.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/wmkor

Czytaj także

Dlaczego stolica Polski jest córką Torunia? Książka "Historia Warszawy od początku"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 12:47
Gościem "Poranka Dwójki" będzie historyk i pisarz Błażej Brzostek. Po znakomicie przyjętej książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" nadeszła pora na "Historię Warszawy od początku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 12:33
Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń