Podróżnicy kontra TripAdvisor. Jak teraz z sukcesem pisać o dalekich wyprawach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 10:22
- Ja najwspanialsze podróże łączę z ogromnym poczuciem niepewności, lęku, bardzo wieloma niewiadomymi, nieprzygotowaniem do wyjazdu. To powoduje, że jest się otwartym na poznawanie, na nieprzewidziane - mówi Paulina Wilk, dziennikarka, podróżniczka.
Audio
  • Rozmowa z pisarką, dziennikarką i podróżniczką Pauliną Wilk
  • Rozmowa z dziennikarzem, podróżnikiem, znawcą Włoch Lee Marshallem
Podróżnicy kontra TripAdvisor. Jak teraz z sukcesem pisać o dalekich wyprawach?
Foto: wikipedia commons/użytkownik BetacommandBot

- TripAdvisora użyłam ostatnio przed wyjazdem do Bejrutu i żałuję - mówi Wilk w "Słuchaj Świata" - Jest pomocny logistycznie, ale powoduje jakiś rodzaj zamknięcia na tajemnicę, którą jest podróż. Im więcej jest tego rodzaju opinii, relacji z oglądania świata, tym mniej zostaje miejsca na to, żebyśmy się zastanawiali czego od tego wyjazdu chcemy.
Podróż musi zakładać niewiadomą. Coraz potężniejszy portal podróżniczy TripAdvisor zmienił pisanie relacji z podróży w jeden istotny sposób: większy nacisk położył na recenzowanie hoteli i restauracji. Ludziom, którzy zawodowo zajmują się pisaniem o podróżach, trudno z nim konkurować. Opinia dziennikarza kontra opinia 2500 internautów.
W sytuacji albo, albo na szczęście nie jesteśmy. Ponieważ w sieci następuje wymienia praktycznymi doświadczeniami z podróży, wraca intymna, dogłębna literatura podróżnicza.
- Nie wiemy komu możemy ufać, bo w internecie wszyscy stają się anonimowi - ocenia Lee Marshall, który pisze o podróżach dla gazet Conde Nast Traveller, Screen International i włoskiego tygodnika Internazionale - Czytelnicy czytają twoje artykuły, bo lubią sposób w jaki opowiadasz o świecie. Dziennikarstwo podróżnicze wraca do epoki Bruce'a Chatwina czy Ryszarda Kapuścińskiego.

wikipedia
wikipedia commons/użytkownik Pratheepps
Zobacz więcej na temat: internet KSIĄŻKA podróże
Czytaj także

Magia pakistańskich gór

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:00
Nie jest łatwo pojechać do Pakistanu na własną rękę. Włodek Kierus od stycznia przygotowuje się do wyprawy na Nanga Parbat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie - kraj, który albo pokochasz, albo znienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:30
- Jeśli ktoś jedzie tam z założeniem, że nie wyda dużo pieniędzy, to warunki, w których się znajdzie, mogą być mocno... zaskakujące - mówi Sebastian Durbacz z portalu Mandragon.pl. - Nie wiem nawet, czy jesteśmy w stanie się do nich odpowiednio przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ona adwokat, on poligraf. Ruszają na podbój Azji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 14:28
Marta Owczarek i Bartek Skowroński w 888 dni przejechali cały świat. Teraz, w... 888 dni po powrocie planują wyruszyć w kolejną podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rumunia - kraj bardzo nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 20:32
– Jeszcze kilka lat temu był to kraj przez Polaków zupełnie nieodkryty - mówi Ruxandra Ana, dyrektorka Rumuńskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. – Natomiast dziś na ulicach miast bardzo często słychać język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mali: grali muzykę tuż przed wybuchem wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:01
Koło Timbuktu organizowany był znany festiwal muzyczny. Tuż przed wybuchem wojny domowej, w 2010 roku pojechał tam Dariusz Rosiak. Rozmawiał z ludźmi o zagrożeniach dla turystów, o sytuacji kobiet i o scenie muzycznej, która należy do najlepszych w Afryce.
rozwiń zwiń