"Mobilizacja w Korei jest zawsze całkowita. Wszyscy się poświęcają"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 15:35
Przed meczami ćwiczą hymn narodowy. Aby uratować pogrążone w kryzysie państwo, oddają swoje oszczędności. Korporacja jest ich drugim domem. Korea Południowa to kraj szczególny.
Audio
  • Anna Winiejko i dr Marceli Burdelski o kulturze Korei Południowej (Dwójka/Słuchaj świata)
Daegu, Korea Południowa, Modelka pozuje podczas Światowego Festiwalu malowania na ciele
Daegu, Korea Południowa, Modelka pozuje podczas Światowego Festiwalu malowania na ciele Foto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

W audycji z cyklu "Słuchaj świata" rozmawialiśmy o południowokoreańskiej mentalności, która między innymi przyczyniła się do niezwykłego rozwoju tego państwa. Od kraju biednego, zacofanego, od gospodarki opartej na rolnictwie Korea Południowa w bardzo krótkim czasie przeszła do grupy największych potęg gospodarczych świata.
Jak podkreślali goście audycji, wpływ na to, co działo się i dzieje obecnie w Korei, ma choćby konfucjańska tradycja etyczna i powiązane z nią role społeczne mężczyzny i kobiety czy też głęboko zakorzeniony etos pracy. Widać to choćby na przykładzie dominującego w tym kraju korporacyjnego modelu pracy. – Koreańczyk w średnim wieku jest dostawcą dóbr materialnych, żona zaś wychowuje dzieci – mówiła Anna Winiejko, koreanistka. Z kolei przykłady na prospołeczne postawy, dla wielu z nas być może nie do wyobrażenia, przywoływał dr Marceli Burdelski: uważne ćwiczenia na stadionie, jak dobrze zaśpiewać hymn; pomoc finansowa obywatela dla państwa w sytuacji kryzysu. – Mobilizacja w Korei jest zawsze całkowita. Wszyscy się poświęcają – podkreślał politolog.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której między innymi o niedemokratycznej przeszłości Korei, o boomie edukacyjnym czy o tym, że w zhierachizowanym i ułożonym społeczeństwie południowokoreańskim jest również miejsce na indywidualizm.
Audycję prowadzili Kuba Borysiak i Bartosz Panek. 

Czytaj także

Irańska gra z cenzurą

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 14:00
- Za posiadanie "Szatańskich wersetów" w Iranie można zostać straconym, ale jest spora liczba osób, które je przeczytało - mówiła Soraya Musavi, która w Dwójce opowiadała o funkcjonowaniu kultury niezależnej w Iranie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukcesy, analfabetyzm i rasizm

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 16:22
- W Ameryce nie sposób od niego uciec; tam wszyscy tak żyjemy. Dopiero po wyjeździe z Peru można się do niego zdystansować. Dlatego musiałem wyjechać - mówi gość "Słuchaj świata", Luis Escobedo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Birma: najpiękniej jest tam, gdzie nie dojedziesz

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 14:10
Azjatycki kraj nadal jest trudno dostępny. Żaden taksówkarz, żaden kierowca zdezelowanego busa nie dowiezie Cię do jego najpiękniejszej części.
rozwiń zwiń