Trzy kondygnacje i kilkaset dzieł jednego z najwybitniejszych polskich artystów - dramatopisarza, poety, malarza, grafika, reformatora teatru, projektanta wnętrz. Tak w skrócie można opisać Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, które swoją działalność zainauguruje 3 grudnia.
W nowej przestrzeni będzie można podziwiać część ogromnej kolekcji dzieł młodopolskiego artysty zgromadzonej przez Muzeum Narodowe - w tym malarstwo, grafiki, rysunki, prace teatralne. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego powstało w Ośrodku Kultury Europejskiej "Europeum", dawnym Starym Spichlerzu, w którym wcześniej znajdowały się obrazy i rzeźby artystów europejskich.
16:19 2021_12_01 16_35_10_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Andrzej Szczerski o nowo powstałym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wybieram Dwójkę)
O Muzeum Stanisława Wyspiańskiego opowiadał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Rozmowa rozpoczęła się jednak od wątku prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła Franciszkanów, w którym znajdują się polichromie Stanisława Wyspiańskiego. - Mówimy o jego najważniejszym dziele monumentalnym, chcemy, aby prace zostały ocenione przez obiektywnych ekspertów i nie jest wykluczona ich korekta. To nie są freski, to malarstwo wykonane z użyciem technik eksperymentalnych. Przy tak znaczących konserwacjach mogą pojawić się złożone problemy - mówił gość Dwójki.
Jak pokazywać sztukę Wyspiańskiego
Andrzej Szczerski stwierdził, że dla niektórych miłośników sztuki Stanisław Wyspiański to najważniejszy polski artysta przełomu XIX i XX wieku. - Posługiwał się techniką bardzo trudną konserwatorsko: pastelem na papierze, a ona wymaga niezwykłej czułości. Światło i transport są dla tych dzieł zabójcze, nie będziemy nigdy w stanie zaprezentować całej kolekcji w sposób stały, musimy ograniczyć liczbę pokazywanych prac. W skład kolekcji wchodzą portrety, pejzaże, witraże, rysunki - podkreślił.
Dodał, że w bibliotece Wyspiańskiego wiele książek ma jego odręczne adnotacje, po raz pierwszy będzie prezentowany zespół teatraliów. - To plakaty, grafiki związane ze spektaklami czy filmami powstałymi na podstawie jego dzieł. Nasza wystawa przedstawia kompletny obraz artysty nieporównywalny z żadnym innym na świecie - zaznaczył.
Stary Spichlerz to budynek z XVIII wieku z trzema poziomami. - Pod ziemią będą prezentowane teatralia i biblioteka, na parterze - sztuka Wyspiańskiego związana z Krakowem, autoportrety i portrety rodzinne. Główna część ekspozycji będzie poświęcona trzem zagadnieniom: naturze i religii, antykowi oraz historii, której symbolem jest Wawel. Na dziedzińcu budynku latem będziemy organizować spektakle teatralne, recytacje. Muzeum będzie otwarte cztery dni w tygodniu - zapowiedział Andrzej Szczerski.
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 16.35
mo