Muzeum Narodowe we Wrocławiu. "Biorąc pod uwagę sytuację, za nami udany rok"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 17:51
- Mimo tych wszystkich ograniczeń, utrudnień, dwukrotnych lockdownów, musimy uznać, że to był udany rok. Ćwierć miliona zwiedziających to rzeczywiście imponujący wynik. Z drugiej strony odczuwamy ulgę, ponieważ zbliżamy się do momentu, mamy nadzieję, kiedy to wszystko wreszcie się skończy - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wejście do gmachu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Wejście do gmachu głównego Muzeum Narodowego we WrocławiuFoto: Mariia Golovianko/Shutterstock.com
  • "Abakanowicz. Totalna" czy otwarta po modernizacji Panorama Racławicka - Muzeum Narodowe we Wrocławiu miało bardzo atrakcyjny program w 2021 roku.
  • W 2022 roku placówka stanie się instytucją w pełni państwową.

Frekwencja, którą chwalił się prof. Piotr Oszczanowski, to nie jedyne miłe wspomnienie po 2021 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

- Za wystawę "Willmann. Opus magnum" otrzymaliśmy Sybillę, czyli muzealnego Oskara za najważniejszą wystawę czasową roku 2020. W minionym roku otrzymaliśmy również Pióro Fredry za znakomitą publikację dr Barbary Banaś. No i wreszcie, rozpoczęliśmy bardzo skomplikowaną procedurę zmiany status quo. Od 1 lutego 2022 roku nasze muzeum będzie już instytucją w pełni państwową, podobnie jak Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Poznaniu, a ostatnio także w Lublinie - wyliczał gość Dwójki.

Nowy impuls do działania

Zmiana statusu Muzeum Narodowego we Wrocławiu będzie miała duży wpływ na funkcjonowanie placówki. - Sytuacja, kiedy ma się dwóch pryncypałów, dwóch mocodawców zawsze jest trudna. To jest podwójna sprawozdawczość, finansowanie, jednym słowem - logistyka działania instytucji jest znacznie bardziej skomplikowana. To także jest wzrost prestiżu, mówimy w końcu o ekstraklasie muzeów w Polsce - tłumaczył prof. Oszczanowski.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu zwracał także uwagę na nowe możliwości, jak ubieganie się o różnego rodzaju środki czy startowanie w rozmaitych konkursach, jakie ta zmiana otwiera przed jego placówką. - Wcześniej byliśmy od tego odcięci, ponieważ byliśmy współprowadzeni - podkreślał.

Posłuchaj
17:00 Wybieram Dwójkę 25.01.2022 oszczanowski.mp3 Prof. Piotr Oszczanowski podsumowuje rok 2021 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i móqi o planach na rok 2022 (Wybieram Dwójkę) 

Zwiedzających w 2021 roku przyciągały do Muzeum Narodowego we Wrocławiu liczne wystawy - m.in. "Abakanowicz. Totalna", "Wrocław według Bacha" czy "Galeria mody" oraz otwarta po modernizacji Panorama Racławicka.

Także w 2022 roku będzie tu co oglądać. Piotr Oszczanowski mówił o aż 18 wystawach zaplanowanych do końca grudnia (m.in. o związkach rodziny Sobieskich z Dolnym Śląskiem czy o dizajnie Eryki i Jana Drozdów).

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 16.30

pg


Czytaj także

Wrocław powojenny. Miasto strachu – miasto nadziei

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 11:30
- To opowieści, w których spotykają się osoby związane z przed i powojennym miastem. To spotkanie bywa bardzo wrażliwe, delikatne, czasami traumatyczne, ale dobre - w "Poranku Dwójki" wybraliśmy się do Wrocławia, miasta, które po wojnie było świadkiem dramatów i nadziei tysięcy ludzi. Mówiła o nim Joanna Mielewczyk, autorka książki "Kamienice. Wrocławskie opowieści, które łączą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architektura lat 90. Niedyskretny urok postmodernizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:20
- Architektura jest dziedziną, która – chociaż najbardziej publiczna ze wszystkich sztuk – nadal rzadko wzbudza dyskusje - gościem środowej audycji "Wybieram Dwójkę" był Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu, z którym rozmawialiśmy o kontrowersjach dotyczących projektów budynków miejskich.
rozwiń zwiń