"Kornelia, matka Grakchów". Obraz Angeliki Kauffmann na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:00
- Z całą pewnością jest to ważny element zbiorów zamkowych świetnie pasujący do klasycystycznych wnętrz, które pozostawił po sobie Stanisław August Poniatowski. Mamy kłopot, gdzie to dobrze wyeksponować na wystawie stałej, na razie mamy specjalnie przygotowany panel w Sieni Wielkiej - mówił dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Shutterstock/krivinis
  • Na Zamku Królewskim można oglądać dzieło "Kornelia, matka Grakchów" - klasycystyczny obraz Angeliki Kauffmann
  • Muzeum zakupiło go na aukcji w Stanach Zjednoczonych
  • Obraz jest malarską ilustracją do starożytnej anegdoty o Kornelii, matce rzymskich działaczy politycznych, dla której jej dzieci były największymi skarbami

Obraz Angeliki Kauffmann "Kornelia, matka Grakchów" został zakupiony przez Zamek Królewski w ubiegłym roku i właśnie udostępniono go zwiedzającym. To jedno z najważniejszych dzieł epoki klasycyzmu. Powstało na zlecenie księcia Stanisława Poniatowskiego, bratanka króla i wielkiego kolekcjonera sztuki.

Dzieci - największe skarby Kornelii

Tytułowa Kornelia to postać historyczna, córka Scypiona Afrykańskiego Starszego, słynnego pogromcy Hannibala.

- Jej przyjaciółka przyszła ze szkatułką biżuterii i na pytanie, co z kolei Kornelia ma do pokazania jako swój skarb, ona wskazuje na trójkę swoich dzieci. Ta anegdota została zanotowana w I w. n.e. przez rzymskiego kronikarza, a w XVIII stuleciu Angelica Kauffmann to odmalowała, ale w tej wersji, którą mamy na Zamku, jest pokazana również córka, nie tylko synowie - mówił Wojciech Fałkowski.

Jak zauważył, zajmujący się działalnością polityczną synowie, Tyberiusz i Gajusz, na stałe wpisali się w historię Europy i swoimi dokonaniami przyćmili siostrę, jednak na tym obrazie dziewczynka nie jest pominięta.

Dzieło przebyło długą drogę, zanim znalazło się na zamku. - Było w posiadaniu rodziny Poniatowskich, a w połowie XX stulecia trafiło do prywatnego antykwariatu na zachodzie Europy. A teraz znowu się pojawiło - w Stanach Zjednoczonych i natychmiast zareagowaliśmy. Mieliśmy konkurencję, ale wygraliśmy aukcję - opowiedział dyrektor Wojciech Fałkowski.

Ukraina. Zamek jest gotowy na pomoc konserwatorską

Podczas audycji odnieśliśmy się również do tematu wojny na Ukrainie.

- To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, to barbarzyństwo i to trzeba jasno powiedzieć. Atak rosyjski na Ukrainę podważył wszelkie wartości cywilizacji europejskiej. To jest niehonorowe, nieuczciwe, niezwiązane z jakimkolwiek prawnym porządkiem obowiązującym w Europie od 2 tysięcy lat - mówił Wojciech Fałkowski.

Jak zapewnił, Zamek Królewski jest gotowy nieść pomoc niszczonej przez Rosjan Ukrainie.

- W momencie kiedy padnie sygnał, Zamek jest gotowy udzielić pomocy konserwatorskiej w postaci materiałów zabezpieczających dzieła sztuki. Myślimy o tym, co będzie potem. O pomocy dla pracowników ukraińskich muzeów - takiej zwykłej, ludzkiej, życiowej, ale również o współpracy zawodowej, o tym, by ci ludzie byli u nas na stypendiach czy stażach konserwatorskich i o współpracy muzealnej na miejscu, we Lwowie i Kijowie.



Posłuchaj
15:04 Dwojka Wybieram Dwojke 2022_03_07-16-33-53.mp3 Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, o obrazie Angeliki Kauffman "Kornelia, matka Grakchów", a także o pomocy Ukrainie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 7.03.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Czytaj także

"Portret Anny Austriaczki". Sztuka jako narzędzie propagandowe

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 17:00
- Bohaterka tego obrazu już od swoich narodzin miała zaplanowane życie. Na tym portrecie spojrzenie królowej jest bardzo szczególne. Z jednej strony - majestat władzy, a z drugiej - szczerość. Ten wzrok czujemy, kiedy patrzymy na obraz, to spojrzenie podąża za nami - mówiła Alicja Jakubowska, kuratorka pokazu płótna Petera Paula Rubensa "Portret Anny Austriaczki" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 19:41
- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń