"Odnalezione obrazy" - wystawa zdjęć Benedykta Henryka Tyszkiewicza w Łazienkach Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 17:00
Fotografie z końca XIX wieku, przedstawiające barwne życie arystokracji oraz kulturę i obyczaje na Litwie, w Polsce i Europie, zostaną zaprezentowane w Muzeum Łazienki Królewskie na wystawie "Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)".
Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935) (plakat wystawy)
"Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)" (plakat wystawy)Foto: materiały promocyjne

Hrabia Benedykt Henryk Tyszkiewicz - ekscentryk i zamiłowany fotograf

Prezentowane zdjęcia stanowią znaną nam dziś część dużego dorobku artystycznego hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza - bogatego ziemianina, a zarazem ekscentryka i zamiłowanego fotografa.

Podróżnik, etnograf i portrecista

W trakcie swoich podróży po Europie, Afryce i Ameryce Północnej, za pomocą aparatu fotograficznego utrwalał wizerunki lokalnych mieszkańców. Autora poznamy nie tylko jako podróżnika, etnografa i portrecistę, lecz także jako artystę-kreatora (inscenizowane fotografie francuskich aktorek).

O wystawie, która zostanie otwarta w Stajniach Kubickiego rozmawialiśmy z Małgorzatą Grąbczewską z Łazienek Królewskich oraz Dainiusem Junevičiusem, litewskim historykiem fotografii.


Posłuchaj
11:12 2023_12_07 16_33_10_Dwojka_Wyberam_Dwojke.mp3 "Odnalezione obrazy" - wystawa zdjęć Benedykta Henryka Tyszkiewicza w Łazienkach Królewskich (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 7.12.2023

Godzina emisji: 16.30

mo/ans

Czytaj także

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 05:55
186 lat temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 18:15
Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
rozwiń zwiń