Amedeo Modigliani - krótkie życie wypełnione walką o przetrwanie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 20:00
- Przez całe życie właściwie skrywał w sobie sekret tej choroby. Usilnie starał się ukryć prawdę i może dlatego też sprawiał wrażenie nieco tajemniczego, zagadkowego, a przez to także magnetycznego - tak o malarzu Amedeo Modiglianim mówiła w Dwójce Agata Dobosz, redaktorka książki "Książę Modigliani".
Malarz Amedeo Modigliani (1884-1920)
Malarz Amedeo Modigliani (1884-1920)Foto: Amedeo Modigliani/Bridgeman Images – RDA/Forum
  • Amedeo Modigliani - malarz od dzieciństwa dotknięty ciężką chorobą - stał się bohaterem powieści "Książę Modigliani".
  • Autorem książki jest Angelo Longoni, a jej redaktorką - Agata Dobosz, która odwiedziła nasze studio.
  • Dziś charakterystyczne obrazy Modiglianiego są doceniane, za życia twórca ten jednak nie spotkał się z uznaniem.

Amedeo Modigliani to włoski twórca żydowskiego pochodzenia, którego obrazy wypełniają charakterystyczne postaci kobiece o pociągłych twarzach i nadnaturalnie długich szyjach.

Amedeo Modigliani - postać tragiczna

Jednak zanim dorobek wielkiego Modì zdobył należne mu uznanie, musiały minąć lata. Dziś artysta ten stał się bohaterem powieści "Książę Modigliani".

- On był postacią tragiczną i to wydaje się określeniem dosyć mocnym, ale uzasadnionym w przypadku Modiglianiego. I kiedy mówię o nim jako o postaci tragicznej, to nie mam na myśli tylko jego jako artysty, który był niedoceniony za życia, zresztą on siebie też chyba sam nie doceniał. Ale też był postacią tragiczną ze względu na jego chorobę. Od dzieciństwa chorował na gruźlicę i jeszcze ponad sto lat temu ta choroba była właściwie chorobą wstydliwą. Społeczeństwo traktowało osoby chore na gruźlicę z dystansem i to jest dosyć łagodne określenie - mówiła Agata Dobosz.

Czytaj także:

Sekret choroby

By prowadzić normalne życie, Amedeo Modigliani postanowił ukrywać swoją chorobę.

- Przez całe życie właściwie skrywał w sobie sekret tej choroby. Usilnie starał się ukryć prawdę i może dlatego też sprawiał wrażenie nieco tajemniczego, zagadkowego, a przez to także magnetycznego. Właściwie przez całe życie ta choroba wisiała nad nim jak widmo, on ścigał się i z tą chorobą, i ze śmiercią, bo wiedział, że jego czas jest bardzo ograniczony - przekonywała Agata Dobosz.

Walka o przetrwanie

Za życia artysty popyt na jego obrazy był niewielki, do czego przyczynił się jego na wskroś indywidualny styl, doceniony dopiero z czasem. Niezrozumienie otoczenia, wyjątkowa wrażliwość, choroba i aura skandalu, jaka stale go otaczała, ukształtowały postać wyjątkowego twórcy, walczącego o przetrwanie przez całe swoje krótkie życie.


Posłuchaj
12:53 Dwojka_Wybieram_Dwojke_Amedeo_2023_12_14-16-33-39.mp3 Amedeo Modigliani - krótkie życie wypełnione walką o przetrwanie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Agata Dobosz (redaktorka książki "Książe Modigliani")

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 16.30

pg/mgc/aw

Czytaj także

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 17:51
- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka świętowania" - album pełen ponadczasowych motywów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:15
- Mój cykl polega na innym podejściu do historii sztuki, czyli opowiadania o niej motywami. Pokazuję, że one przewijają się w kolejnych epokach u innych artystów i w różnych stylach. Jednym z nich jest świętowanie, motyw uczty, tańców i maskarad. Chcę przybliżyć obrazy i artystów, którzy po niego sięgali - mówiła w Dwójce Marta Motyl.
rozwiń zwiń