Helene Grimaud - wielka nieobecna festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2024 11:10
Bohaterką audycji z cyklu "Chopin osobisty" (25.08) była Helene Grimaud, wybitna francuska pianistka o światowej renomie.
Z powodów zdrowotnych Helene Grimaud zmuszona była odwołać całe tournee z Orkiestrą Kameralną z Bazylei, którego kulminacją miał być koncert na festiwalu Chopin i jego Europa
Z powodów zdrowotnych Helene Grimaud zmuszona była odwołać całe tournee z Orkiestrą Kameralną z Bazylei, którego kulminacją miał być koncert na festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: PASCAL GUYOT/AFP/EAST NEWS

Helene Grimaud - urodzona w Marsylii absolwentka Konserwatorium Paryskiego w klasie Jacquesa Rouviera, której międzynarodową karierę umożliwiły prestiżowe debiuty pod batutą Daniela Barenboima i Claudia Abbado. W 1985 roku (jako szesnastolatka) zdobyła nagrodę Grand Prix du Disque Akademii Charlesa Crosa za nagranie Sonaty fortepianowej b-moll Siergieja Rachmaninowa.

W wieku 21 lat przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, najpierw na Florydę, a później do South Salem w stanie Nowy Jork, gdzie w 1997 roku razem z fotografem Johnem Henrym Fair założyła Wolf Conservation Center - organizację non-profit zajmującą się ochroną dzikich wilków. Po podpisaniu kontraktu z prestiżową wytwórnią Helene Grimaud stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych na estradach artystek swojego pokolenia. Rozgłos przyniosło jej także zaangażowanie w ochronę wilków i praw człowieka.

Jej planowany występ w Warszawie był jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa". Niestety, z powodów zdrowotnych artystka zmuszona była odwołać całe tournée z Orkiestrą Kameralną z Bazylei, którego kulminacją miał być koncert w Polsce.

W zamian słuchaliśmy w audycji jej Chopinowskich interpretacji, które utrwalała na płytach. Zabrzmiała m.in Sonata b-moll op 35 z albumu wydanego w 2004 roku oraz miniatury nagrywane w ostatnich latach.

***

Na audycję "Chopin i jego Europa" w niedzielę (25.08) w godz. 16.00-17.00 zapraszała Róża Światczyńska.

pg/am

Czytaj także

Burzliwe dzieje pomnika Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 05:40
66 lat temu, 11 maja 1958 roku, w Łazienkach Królewskich w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany po wojnie pomnik Fryderyka Chopina. Zagmatwana historia charakterystycznego monumentu sięga początków XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Fryderyka Chopina na Majorce w celi nr 4

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 16:52
To kraj diabelski (…) Niebo śliczne jak Twoja dusza; ziemia czarna jak moje serce – pisał Fryderyk Chopin o Majorce w liście do Wojciecha Grzymały. Kompozytor przybył na wyspę statkiem, który wyruszył z Barcelony, ze swoją partnerką George Sand i jej dziećmi  w listopadzie 1838 roku.
rozwiń zwiń