Prof. Tadeusz Sławek: radio jest dla mnie koniecznością

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 21:35
- Jestem z pokolenia nietelewizyjnego. Za to radio zawsze było dla mnie ważnym medium, ja i moja rodzina wychowaliśmy się przy radiu - mówił w Dwójce profesor Tadeusz Sławek, literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista i były rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Prof. Tadeusz Sławek - literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista i były rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Prof. Tadeusz Sławek - literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista i były rektor Uniwersytetu Śląskiego.Foto: Damian KLAMKA/East News

Profesor Tadeusz Sławek jest literaturoznawcą, poetą, tłumaczem, eseistą, byłym rektorem Uniwersytetu Śląskiego. Jest również autorem książek poświęconych m.in. Williamowi Szekspirowi, Williamowi Blake'owi, Fryderykowi Nietzschemu i Franzowi KafceBliska mu jest postawa i twórczość Henry'ego Davida Thoreau.


Posłuchaj
46:42 Wierność i przemiana 2024_09_24-19-10-26.mp3 Prof. Tadeusz Sławek m.in. o miłości do radia (Wierność i przemiana/Dwójka)

Pokolenie wychowane na radiu

Ważnym medium dla profesora jest radio. Jak mówi – jest z pokolenia zupełnie nietelewizyjnego. - Z rodzicami słuchaliśmy radiowych powieści. Towarzyszyłem im w słuchaniu "Matysiaków". To była dla nich ważna audycja, bo opowiadała o skromnej warszawskiej rodzinie i ich perypetiach. A moi rodzice przed wojną mieszkali na ul. Brzozowej, w samym centrum warszawskiej starówki. To był dla nich rodzaj wzruszającej podróży sentymentalnej - wspominał.

Czytaj też:

Nauka uważnego słuchania

Tadeusz Sławek zdradził też, że radio zawsze pozostanie mu bliskie, ponieważ uwielbia słuchać głosów. Wciąż jest aktywny w jednej z rozgłośni radiowych. Przez wiele lat prowadził autorską audycję pod tytułem "Uszy duszy".

- Żeby dotrzeć do duszy, trzeba wsłuchać się w warstwę znaczeniową. Wiele rzeczy można wysłuchać w tembrze głosu, w ziarnie głosu – bo głosy mają swoje ziarna. Trzeba uważnie słuchać, zwłaszcza, że mamy uderzający deficyt słuchania, bo każdy chce mówić.

Przygoda z teatrem

W rozmowie prof. Tadeusz Sławek wspominał również m.in. swoją przygodę ze studenckim teatrem. Na polonistyce zagrał księcia w szekspirowskiej komedii "As you like it".

- Z tym spektaklem zawędrowaliśmy do Bazylei, gdzie wzięto nas do wspaniałego muzeum sztuk pięknych. Przewodnik prowadził nas przez te obrazy tak wspaniale, że zaniemówiłem, Tyle można z obrazów wyczytać, patrząc na warstwy płótna i kolorów. Objaśniał nam akurat Gaugina, jednego z moich ulubionych malarzy. Wstrząsnęło mną, że można się tak głęboko wczytać, a nawet wsłuchać w tę wibrację kolorów.

"Zaprzyjaźniam się ze starością"

Gość audycji opowiadał też o swojej fascynacji muzyką Beatlesów. Zdradził także, czym się teraz zajmuje, choć, jak przyznał, to dość kłopotliwe pytanie.

- W dalszym ciągu jestem czynny na scenie oddanej słowom, literom, głosowi. Tego jest już coraz mniej z racji upływu czasu, wieku, sił. Przyspieszyła też moja obecność w Śląskim Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowałem się nie tylko sceną słowną, ale również tą otuliną, która teatrowi towarzyszy: dyskusjom, rozmowom, tłumaczeniom. Jestem też trochę obecny i tam. Ale mówiąc ogólnie, zaprzyjaźniam się ze starością.

***

Tytuł audycji: Wierność i przemiana

Prowadzenie: Dorota Gacek

Gość: prof. Tadeusz Sławek (literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista, były rektor Uniwersytetu Śląskiego)

Data emisji: 24.09.2024

Godzina emisji: 19.10

am/pg

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: w życiu dużo zależy od tego, jak nastroimy się na jego przeżywanie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 19:51
- Jesteśmy instrumentami, które można nastroić albo w tonacji minorowej i wtedy gramy negatywne, ciemne i ciężkie melodie, albo możemy nastroić się tak, że jednak będziemy próbowali coś z siebie temu światu dać i zachwycić się nim także - mówił w Dwójce poeta Wojciech Bonowicz, autor książki "Dziennik pocieszenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 22:00
Audycja z cyklu "Kręgi bliskości" tym razem była poświęcona pasji Kazimierza Wierzyńskiego do sportu. A mówić jest o czym, bowiem poeta walnie przyczynił się do stworzenia nowoczesnej koncepcji ówczesnego "Przeglądu Sportowego". O pasji poety do sportu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia dr Konrad Niciński z Instytutu Badań Literackich PAN.
rozwiń zwiń