Retransmisja z Donaueschinger Musiktage 2023

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 20:00
Donaueschinger Musiktage to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych światowych festiwali nowej muzyki. W audycji retransmitowaliśmy koncert z ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia. W programie m.in. prawykonanie Koncertu na fortepian, orkiestrę i elektronikę Stevena Takasugiego.
W Filharmonii Dwójki usłyszymy m.in. Koncert na fortepian, orkiestrę i elektronikę
W Filharmonii Dwójki usłyszymy m.in. Koncert na fortepian, orkiestrę i elektronikę Foto: Shutterstock/Ruslan Lytvyn

Program:

Sara Glojnarić sugarcoating #4, Clara Iannotta Where the dark earth bends, Younghi Pagh-Paan Frau, warum weinst du? Wen suchst du? (prawykonanie), Francesca Verunelli Tune and Retune II (prawykonanie), Steven Takasugi Koncert na fortepian, orkiestrę i elektronikę (prawykonanie).

wykonawcy: RAGE Thormbones – Mattie Barbier, Weston Olencki – puzony, Clara Iannotta, Chris Swithinbank – elektronika, Orkiestra Symfoniczna SWR, dyr. Baldur Brönnimann; Roger Admiral – fortepian, Orkiestra Symfoniczna SWR, Studio Eksperymentalne SWR, dyr. Ingo Metzmacher.

Donaueschinger Musiktage 2023 (Donaueschingen, 20, 22.10.2023)

***

Październikowe Donaueschinger Musiktage to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych światowych festiwali nowej muzyki. Pierwsza impreza odbyła się w 1921 roku z inicjatywy tamtejszego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki oraz pod patronatem takich kompozytorskich znakomitości, jak Ferruccio Busoni, Hans Pfitzner, Arthur Nikisch i Ryszard Strauss. Już trzy lata później tematem przewodnim festiwalu stała się - budząca wtedy silny opór - muzyka dwunastotonowa Schönberga, Weberna i Hauera.

Wybitnie progresywne tendencje Donaueschinger Musiktage uległy wyhamowaniu pod wpływem wydarzeń lat 30. oraz II wojny światowej. W tym okresie festiwal nie odbywał się lub przybierał zdeformowaną przez nazistów postać. Wielki renesans imprezy rozpoczyna się po 1945 roku, kiedy w jej organizację zaczyna się angażować Radio Południowo-Niemieckie: kameralistyka zastąpiona zostaje stopniowo przez spektakularne koncerty orkiestrowe. I tak Donaueschinger Musiktage stają się głównym, obok festiwalu w Darmstadt, centrum powojennej awangardy. Ten status udało się utrzymać imprezie do dziś. Co roku pielgrzymują do Donaueschingen najwybitniejsi europejscy twórcy oraz wykonawcy. 

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" w czwartek (3.10) w godz. 20.00-22.00 zaprasza Joanna Grotkowska.

dz/pg

Czytaj także

Lunatycy wyjątkowo za dnia. Jan Emil Młynarski i ballady jazzowe [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 20:00
To był koncert pełen pięknych jazzowych ballad! W ramach cyklu Jazz.PL na scenie Dwójki wystąpili Lunatycy. Jan Emil Młynarski, wspólnie z zaproszonymi gośćmi zaprezentował swoje interpretacje dobrze znanych standardów. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: chcieliśmy zachęcić młodych do zajmowania się nową muzyką

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 20:55
- Wszystko zaczęło się, gdy szefowa Departamentu Nowej Muzyki w Niemieckiej Radzie Muzycznej zapytała mnie, czy byłbym zainteresowany pokierowaniem współpracą młodych muzyków z Polski i Niemiec i założeniem zespołu nowej muzyki na potrzeby festiwalu Warszawska Jesień - mówił w Dwójce Rüdiger Bohn o European Workshop for Contemporary Music.
rozwiń zwiń