Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 20:19
"Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" to tytuł książki Moniki Śliwińskiej o jednej z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Autorka odkrywa nieznane dotąd fakty z życia wybitnego krytyka literackiego i teatralnego, tłumacza, wydawcy, poety, pisarza, satyryka, eseisty i działacza społecznego.
Grafika na podstawie fotograficznego portretu Tadeusza Żeleńskiego (ok. 1910) oraz autografu pisarza (1938)
Grafika na podstawie fotograficznego portretu Tadeusza Żeleńskiego (ok. 1910) oraz autografu pisarza (1938)Foto: Polona/Wikimedia/domena publiczna

Jak czytamy w opisie: "Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść". Czytelnik znajdzie w niej nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego: "Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Kampanie publicystyczne o prawa kobiet (stworzył hasło: "Piekło kobiet"), świadome macierzyństwo, rozdział Kościoła od państwa przysporzyły mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej.

Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – "notoryczny demoralizator". Tłumacz i wydawca, zawdzięczamy mu polskie wydania Niebezpiecznych związków, Dziejów Tristana i Izoldy oraz cyklu W poszukiwaniu straconego czasu. Mistrz literackich prowokacji i autopromocji. Prywatnie melancholik i introwertyk. W licznych romansach szukał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką". 

Gościem Dwójki jest też Monika Pasiecznik, która opowiada o najnowszym wykonaniu utworu "Fresco" Karlheinza Stockhausena oraz o przemianach formuł koncertowych i swojej najnowszej książce pt. "Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy".

Poza tym w audycji: 

  • 11. Festiwal "Generator Nadziei" w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach,
  • wystawa "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter" w Muzeum Literatury,
  • premiera spektaklu "Koniec czerwonego człowieka" w reżyserii Krystyny Jandy w Och-Teatrze.

***

Na audycję "Wybieram Dwójkę" w czwartek (17.10) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Monika Zając.

dz/kmp

Czytaj także

W cieniu Stalina. Broniewski, Tuwim, Gałczyński i Boy-Żeleński

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 11:39
- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Na Wschodzie bez zmian?". Walka ze stereotypami za pomocą literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 20:10
Organizatorzy Festiwalu "Na Wschodzie bez zmian?" postawili sobie za cel popularyzację literatury i kultury krajów Europy Wschodniej. Ich zdaniem w ten sposób możliwa jest walka ze stereotypami, które przyniosła rosyjska propaganda.
rozwiń zwiń