Marzanna Bogumiła Kielar. Poetka, którą inspiruje geologia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 21:11
"Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, także kobiecy" - tak uzasadniono przyznanie Marzannie Bogumile Kielar Nagrody Poetyckiej "Silesius" za całokształt twórczości. Poetka podzieliła się w Dwójce swoją drogą do poezji oraz tym, dlaczego inspiruje ją geologia.
Marzanna Bogumiła Kielar swoją inspirację czerpie m.in. z geologii
Marzanna Bogumiła Kielar swoją inspirację czerpie m.in. z geologiiFoto: Archiwum prywatne

Marzanna Bogumiła Kielar zadebiutowała w 1992 roku tomem wierszy "Sacra conversazione". Do tej pory w Polsce wydała pięć tomów poetyckich i dwa wybory wierszy. Droga do poezji nie była jednak prosta, ale prowadziła przez różne zainteresowania i plany.

Posłuchaj
47:56 _PR2 (mp3) 2024_10_22-19-11-07.mp3 Marzanna Bogumiła Kielar m.in. o swojej drodze do poezji (Wierność i przemiana/Dwójka)

 

Przyroda i medycyna

Marzanna Bogumiła Kielar swoje początki z poezją miała w wieku nastoletnim. Jak mówi, było to jednak epizodyczne pisanie, które nie zwiastowało jej późniejszych osiągnięć. - Miałam 13 albo 14 lat, kiedy napisałam pierwszy wiersz. Nie traktowałam jednak tego poważnie. Wtedy, ale i później nie przyszło mi do głowy, że będę poetką. Interesowało mnie mnóstwo różnych rzeczy - przyznała.

- W liceum byłam w klasie biologiczno-chemicznej i bardzo sobie to chwalę. Np. lekcje biologii były w terenie. Jako że szkołę kończyłam w Gołdapi na Mazurach, to miałam gdzie wędrować. Bezpośrednie poznawanie przyrody miało na mnie duży wpływ - podkreśliła.

Rozpacz na egzaminie

W momencie, gdy wszystko wydawało się zaplanowane i pewne, w myśli przyszłej poetki wkradły się niespodziewane wątpliwości i refleksje nad własną przyszłością. - Miałam być lekarzem. Podczas egzaminów na medycynę ogarnęła mnie rozpacz, bo dotarło do mnie, że mijam się ze swoim powołaniem życiowym. Nie spodziewałam się tego, bo byłam przekonana, że chcę być lekarzem - zdradziła.

- Zapytałam siebie, co chcę w takim razie robić. Z głębi duszy wypłynęła odpowiedź, że chcę pisać. W swojej naiwności nie przyszło mi jednak do głowy, że będę pisać wiersze. Byłam przekonana, że będę zajmowała się krytyką sztuki - powiedziała.

Marzanna Bogumiła Kielar i geologia

Marzanna Bogumiła Kielar ostatecznie wybrała się na studia filozoficzne. Miały one dać podstawę do pracy ze sztuką. Jednak w trakcie studiowania pisała wiersze, które wysyłała na różne konkursy. Jej twórczość doceniano i zdobywała nagrody. Jednak jej ulubionymi lekturami nie są rozprawy filozoficzne czy literatura piękna, ale książki o geologii. - Inspiruje mnie myślenie o życiu ziemi i wszystkich epokach geologicznych. O tym, że wydaje nam się, że żyjemy i nic się nie dzieje. Rzeczywiście w perspektywie naszego życia te wszystkie przemiany są ledwie dostrzegalne. Takie procesy mocno mnie interesują - podkreśliła.

Czytaj także:

- Warstwy geologiczne, które wytworzyły się z wymarłych organizmów, są naszym codziennym doświadczeniem. Żyjemy na tych warstwach. Tworzą one linie brzegowe czy góry. Patrzymy na to piękno i nie widzimy za tym śmierci i wymarłego życia - oceniła Marzanna Bogumiła Kielar.

***

Tytuł audycji: Wierność i przemiana

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Marzanna Bogumiła Kielar (poetka)

Data emisji: 22.10.2024

Godz. emisji: 19.10

dz/wmkor/am

Czytaj także

"Patrz trochę szerzej". Piotr Szwed: hip-hop pozwala na praktyczny odbiór kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 22:00
- Bardzo często w historii literatury spotykamy się z twórczością, która pełniła pewną funkcję. Miała ludziom np. pomagać albo w prosty sposób coś ludziom wyjaśnić. Hip-hop pozwala na bardzo praktyczny odbiór kultury, czego nie można zawsze powiedzieć np. o współczesnej poezji - mówił w Dwójce Piotr Szwed, autor książki "Patrz trochę szerzej - hip-hopowy kurs literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Kozioł laureatką nagrody Nike 2024. "Ona jest swoim własnym uniwersum języka"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 11:26
Urszula Kozioł otrzymała literacką nagrodę Nike 2024. Kapituła wyróżniła 93-letnią poetkę za tom wierszy "Raptularz", poruszających temat odchodzenia, straty ukochanej osoby i starości. - Ona jest kimś, kto potrafi cały czas słuchać siebie, ale w swoim języku stworzyć miejsce gościnne dla nas - mówił przewodniczący jury Krzysztof Siwczyk.
rozwiń zwiń