Filmowe święto pod patronatem Drewnianego Smoka. Festiwal Pięć Smaków po raz osiemnasty

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 19:00
Nietuzinkowe wydarzenie kulturalne i spacer filmowymi zakamarkami Azji. Festiwal Pięć Smaków to szansa na wejście w różnorodną tkankę kultur. Wszystko poprzez filmy, które prowadzą dialog z otaczającym światem, dając tym samym niemałe wytchnienie od codzienności. Tegoroczną edycję sygnuje wejście smoka.
Kadr z filmu Świt pełen żalu. Obraz zostanie zaprezentowany w sekcji  Nowe kino Azji podczas festiwalu Pięć Smaków. Wydarzenie stanowi prawdziwą gratkę dla fanów azjatyckiego kina. W tym roku sześć sekcji porządkujących dokonania kinematografii.
Kadr z filmu "Świt pełen żalu". Obraz zostanie zaprezentowany w sekcji "Nowe kino Azji" podczas festiwalu Pięć Smaków. Wydarzenie stanowi prawdziwą gratkę dla fanów azjatyckiego kina. W tym roku sześć sekcji porządkujących dokonania kinematografii. Foto: mat.pras.

Festiwal Pięć Smaków to sześć starannie przygotowanych sekcji filmowych. Miłośnicy azjatyckiego kina znajdą w nich zarówno współczesne, jak i klasyczne tytuły. Jak podkreślają organizatorzy, to "wyrazisty przekrój, łączący wysokiej jakości rozrywkę z kinem zaangażowanym w społeczny dialog". Program 18. edycji festiwalu zaprasza do spojrzenia na napięcia społeczne, stereotypy zbudowane wokół wyobrażeń Azji.

Posłuchaj
18:21 Wybieram Dwójkę 2024_11_05-16-33-10.mp3 Filmowe święto pod patronatem Drewnianego Smoka. Festiwal Pięć Smaków po raz osiemnasty (Wybieram Dwójkę)

 

Pięć Smaków po raz osiemnasty

Festiwal Pięć Smaków to zbiór filmów stanowiących dialog pomiędzy kinem nowym a klasycznym. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się zarówno stacjonarnie, w Warszawie, jak też w formie festiwalu online. - Co roku filmów przybywa, a program musi sprostać oczekiwaniom widowni, która wie i domaga się coraz więcej. Pytania robią się coraz ciekawsze, a wiedza naszych odbiorców jest na wysokim poziomie. To pcha nas do przodu! - podkreślali w radiowej Dwójce Marcin Krasnowolski i Łukasz Mańkowski, programerzy i współorganizatorzy wydarzenia.

Czytaj także:

Filmowy portret Tokio

W tym roku publiczność odwiedzi Tokio. Miasto oczaruje widzów swoimi historiami z ostatnich sześciu dekad. - Będziemy słuchać tokijskiego popu, uczestniczyć w protestach lub spacerować po podmiejskich obszarach - zapewnia Łukasz Mańkowski, kurator sekcji "Tokijskie Opowieści".

Portret: Stanley Kwan

Stanley Kwan to jeden z najważniejszych hongkońskich twórców, nadal nieznany w Polsce. Podczas festiwalu widzowie będą mogli zapoznać się z jego pięcioma najważniejszymi obrazami. Twórca od zawsze skupiał się na relacjach międzyludzkich, opowiadał historie głównie kobiet, znajdujących się w krytycznych momentach życia. W programie sekcji znalazły się tytuły, takie jak: "Kobiety", "Miłość na straty", "Rouge', "Aktorka", "Lan You", "Życzę Ci dobrze", "Pożyczony czas". 

Najlepsze kino komercyjne z Azji

"Asian Cinerama" to przegląd najlepszego azjatyckiego kina komercyjnego ostatniego sezonu. W skład sekcji wchodzą filmy, które gromadziły tłumy na seansach. Tytuły te pełne są wzruszeń, wielkich emocji i oszałamiającej akcji. - Pokazy na Pięciu Smakach będą jedyną okazją, aby zobaczyć te filmy w Polsce - zaznacza Marcin Krasnowolski, współorganizator festiwalu.

Wrażliwość środowiskowa

Sekcja "Focus: Środowisko" prezentuje niekonwencjonalne fabuły kina eksperymentalnego i gatunkowego. Wybrane tytuły odsłaniają nie tyle sam obraz natury, ile charakter ludzkiej relacji ze środowiskiem. To sekcja filmów środowiskowo zaangażowanych, które podejmują tematy obecne w dyskursie ekologicznym.

Odrestaurowana klasyka

"Retrospektywy" na stałe znalazły swoje miejsce w pięciosmakowej selekcji. Popularność filmów Wong Kar Waia czy Edwarda Yanga potwierdziła potrzebę doświadczania kina z przeszłości. - W tym roku tej klasyki kina mamy jeszcze więcej. Zdecydowaliśmy się dodać stały program Odrestaurowanej klasyki, a w każdej z sekcji tematycznych znalazło się wiele zapomnianych lub nieoczywistych tytułów np. z lat 80. - zapewnia Łukasz Mańkowski.

Kino wyczulone społecznie

"Nowe Kino Azji" to sekcja konkursowa. W jej ramach prezentowane są najciekawsze nowe głosy kina azjatyckiego. Jak podkreślają organizatorzy, "filmy tworzą zaskakującą mozaikę spojrzeń na kontynent i jego mieszkańców".

Festiwal Pięć Smaków rozpocznie się 13 listopada w warszawskich kinach - Muranowie i Kinotece. Potrwa do 20 listopada. Filmy w odsłonie online oglądać będzie można do 1 grudnia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Marcin Krasnowolski i Łukasz Mańkowski (programerzy i współorganizatorzy Festiwalu Pięciu Smaków)

Data emisji: 5.11.2024

Godzina emisji: 16.30

mat.pras/zch/wmkor

Czytaj także

"Echa i pogłosy". Festiwal Eufonie po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 18:28
Muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje - to tylko kilka z atrakcji, które znalazły się w programie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który rozpoczyna się 2 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosnowiec - miasto do odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 18:43
Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z Internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałwan z szabelką, grzyby jak drzewa i gruszki na wierzbie. Ryszard Kaja - popularny plakacista polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 17:30
Dużo palił, a zabrudzony pędzel maczał w kawie. Uwielbiał kiczowate przedmioty i tradycyjne chińskie meble. Nigdy nie nazywał siebie plakacistą, zawsze malarzem. Paradoksalnie, bo to właśnie seria ponad 160 plakatów jest najbardziej znanym dziełem Ryszarda Kai.
rozwiń zwiń