Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 19:33
- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Na tegorocznym Festiwalu Korelacje swoje autorskie narracje zaprezentują m.in. Dorota Masłowska, Filip Springer, Artur Andrus i Michał Witkowski
Na tegorocznym Festiwalu Korelacje swoje autorskie narracje zaprezentują m.in. Dorota Masłowska, Filip Springer, Artur Andrus i Michał WitkowskiFoto: materiały prom.

Seanse filmowe, autorskie narracje i spotkania z pisarzami - tak w skrócie prezentuje się program Festiwalu Korelacje, który rozpocznie się 21 listopada we Wrocławiu.


Posłuchaj
15:43 Wybieram Dwójkę krzykwa 14.11.2024.mp3 Rozmowa z Piotrem Krzykwą, pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Korelacje (Wybieram Dwójkę) 

Stare filmy w nowej formule

W Dolnośląskim Centrum Filmowym wyświetlane jest wyłącznie polskie kino. Poszczególnym tytułom nadawana jest jednak nowa formuła – fabułom towarzyszy autorska narracja tworzona przez zaproszonych do projektu mistrzów i mistrzynie słowa. 

Autorska narracja - nie mylić z audiodeskrypcją

Nie jest to jednak typowa audiodeskrypcja, będąca werbalnym opisem tego, co dzieje się na ekranie, a raczej rodzaj subiektywnego oprowadzania po filmie, interpretowania go w osobisty, swobodny, często emocjonalny sposób, dzięki czemu niewidomi lub niedowidzący odbiorcy i odbiorczynie oglądają film oczami narratora.

Czytaj także:

- Wyszliśmy z założenia, że chcielibyśmy zerwać trochę z łańcucha tę audiodeskrypcję i pozwolić jej wybrzmieć zdecydowanie bardziej; otworzyć świat filmu nie tylko na wspólne spotkanie z osobami, które mają problem np. ze wzrokiem, ale również żebyśmy w jednej sali mogli wszyscy  wspaniale przeżywać dany film - tłumaczył Piotr Krzykwa.

Na tegorocznej, drugiej odsłonie Festiwalu Korelacje swoje autorskie narracje zaprezentują między innymi Dorota Masłowska, Filip Springer, Artur Andrus i Michał Witkowski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Piotr Krzykwa (pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje)

Data emisji: 14.11.2024

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Festiwal Filmowy Maklaka i jego przyjaciół. Humor, dystans i ironia w filmowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 12:21
- Maklak to był niezwykły człowiek. Z jednej strony nieszczęśliwy, z drugiej szalenie doceniony przez publiczność. Ale mało kto wie, że zanim eksplodował w filmie "Rejs", już zagrał w wielu prestiżowych filmach wielkich artystów. Był człowiekiem wielu talentów, a jednocześnie niespokojnym - mówił w Dwójce Stanisław Pieniak, reżyser, szef artystyczny Festiwalu Filmowego Maklaka i jego przyjaciół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Potop". Jak powstawał legendarny film Jerzego Hoffmana?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:00
W kolejnej odsłonie audycji z cyklu "Fotel z widokiem" autorzy - Adriana Prodeus i Piotr Gociek - spoglądali na film "Potop" i "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana, a także na dokument "Potop. Postscriptum" Łukasza Czajki, którym autor zagląda za kulisy powstawania tego kultowego polskiego filmu historycznego.
rozwiń zwiń