Zawód: śpiewak operowy. Z czym muszą mierzyć się artyści?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 17:48
- Wiedziałam, że jest to zawód ciężki, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo - przyznała w Dwójce Anna Dębowska. W swojej książce "Śpiewacy eksportowi" przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów. W Programie 2 Polskiego Radia opowiedziała m.in. o tym, z czym muszą się mierzyć i jakich wyborów dokonywać.
Jakub Józef Orliński. Anna Dębowska ujęła jego osobę w książce Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych. Autorka opisuje w publikacji artystów, którzy zostali zawodowcami po 1989 roku.
Jakub Józef Orliński. Anna Dębowska ujęła jego osobę w książce "Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych". Autorka opisuje w publikacji artystów, którzy zostali zawodowcami po 1989 roku.Foto: Filip Adamus/materiały promocyjne

Anna Dębowska opisuje artystów, którzy zostali zawodowcami po 1989 roku. Autorka podkreśla, że "każdy z dziewięciu portretów zamieszczonych w tej książce jest opowieścią o człowieku obdarzonym talentem, determinacją, pracowitością, miłością do muzyki i głodem sceny. To również opowieść o walce z przeciwnościami oraz mądrej kalkulacji, która sprzyja karierze".

Posłuchaj
13:42 _PR2 (mp3) 2024_11_22-16-32-56.mp3 Anna Dębowska o zawodzie śpiewaka operowego (Wybieram Dwójkę)

 

Śpiewak operowy - ciężki zawód

Anna Dębowska przyznała, że śpiewacy muszą mierzyć się z dużym wysiłkiem. Nie pomaga także fakt, że ich kariera uzależniona jest od ich stanu zdrowia - a konkretnie głosu. - Ten zawód jest ciężki fizycznie, potwornie stresujący, wymagający właściwie nieustannej aktywności, bycia w ruchu. Bardzo często jest to zawód także niewdzięczny - oceniła.

- Po pierwszych sukcesach można szybko się wyczerpać czy nadwyrężyć głos. Wydaje mi się, że nigdy nie wiadomo, kiedy ciało zawiedzie. Po kilku latach może okazać się, że głos się załamie. Może być też tak, że z biegiem lat przyjdzie sukces - dodała.

Sztuka wyborów

Autorka podkreśliła wagę mądrych wyborów jakich muszą dokonywać śpiewacy. Nie zawsze warto przystawać na wszystkie oferty, ponieważ role potrafią nadwyrężyć nawet młodego artystę. - Młody śpiewak, który dobrze się zapowiada, stoi przed takim wyzwaniami, że teatry w Polsce wysyłają różne propozycje. Młodzieńcza brawura często może być jednak zgubna - przyznała.

- Pojawia się też kwestia założenia rodziny. Wtedy rodzą się pytania o wyjazdy zagraniczne np. do Stanów Zjednoczonych. Czy kariera pozwoli na założenie rodziny? I czy rodzina pozwoli, żeby wyjeżdżać i występować? Jest wiele takich aspektów - zaznaczyła dziennikarka.

Bohaterowie książki

Anna Dębowska opowiedziała także o wyborze postaci do książki. Zdradziła, że dostawała wiele pytań o brak jakiegoś artysty. - Wybór był bardzo trudny. Mamy bardzo wielu wybitnych śpiewaków. Wstęp do książki opatrzyłam tytułem "Kolejne pokolenie frunie", czyli nadchodzą następni. Chętnie napiszę drugi tom - zapowiedziała.

Czytaj także:

- Bohaterów znam od wielu lat. Od 2002 roku jestem dziennikarką "Gazety Wyborczej" i piszę o muzyce. Ze śpiewakami przeprowadzałam też wywiady. Wiedziałam, że jest to zawód ciężki, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo - powiedziała Anna Dębowska.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Anna Dębowska (autorka książki "Śpiewacy eksportowi")

Data emisji: 22.11.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/zch

Czytaj także

Dorota Szczepańska - sopranistka, której estrada była pisana od małego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 13:00
- Od małego uwielbiałam scenę. Już w przedszkolu brałam udział w przedstawieniach, zawsze z główną rolą, więc było jasne, gdzie przynależy moje miejsce. Mój tata grał na gitarze i śpiewał, chodziliśmy z rodzicami dużo do teatru, byłam cały czas otoczona muzyką - mówiła w Dwójce Dorota Szczepańska, mieszkająca w Niemczech polska sopranistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

V Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Laureatka: repertuar wybieram sercem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:15
- Ostatnimi czasy mogę pozwolić sobie na repertuar, który bardzo mi się podoba. Między innymi właśnie aria Mimi, którą miałam też przyjemność debiutować 2 lata temu na scenie Opery Narodowej - mówiła w Dwójce sopranista Gabriela Legun, zwyciężczyni V Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.
rozwiń zwiń