Przedstawienie stawia pytania o współczesne rytuały przejścia, o czym czytamy w jego zapowiedzi: "Eurydyka umiera w tragicznych okolicznościach. Orfeusz zostaje sam. Co dalej?
Przez żałobę przechodzimy różnymi drogami. Jedna wiedzie najpierw przez sawanny, potem przez górzyste krajobrazy i morza; inna zaczyna się przy kole podbiegunowym, przechodzi kilka stref czasowych i klimatycznych. Są ludzie, którzy zaczynają ubierać się na czarno. Są tacy, co nie płaczą, choć czują, że powinni.
We współczesnym świecie żałoba została usunięta ze sfery publicznej. Rytuały, które w archaicznych społecznościach miały łączyć jednostkę ze zbiorowością, a przerwane życie z życiem, które dalej się toczy, wygasły lub zostały podważone. Kultura zapomnienia, traktująca żałobę jako anomalię albo przeszkodę na drodze do szczęścia i sukcesu, nie uczy nas tracenia, uniemożliwiając dojrzałą odpowiedź na traumatyczne zbiorowe doświadczenia, takie jak pandemie, katastrofy naturalne czy konflikty wojenne.".
Na scenie zobaczymy Jacka Belera, Jana Dravnela, Mateusza Górskiego, Natalię Kalitę, Justynę Wasilewską i Julię Wyszyńską.
Film "Pociągi"
Gościem "Wybieram Dwójkę" będzie też Maciej Drygas - dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, który opowiada o swoim filmie "Pociągi". Obraz został wybrany najlepszym filmem dokumentalnym podczas Amsterdamskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA, największego festiwalu kina dokumentalnego na świecie.
Poza tym w audycji:
- zapowiedź ostatnich wydarzeń Festiwalu EUFONIE,
- wystawa prac Tomasza Krupińskiego we Włoszech,
- Adwentowe pieśni z wież w Gdańsku,
- premiera spektaklu "Latający potwór spaghetti" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie,
- Festiwal "Sztuka Natury".
***
Na audycję Wybieram Dwójkę w piątek (29.11) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Adam Suprynowicz.
dz/am