Projekt "Szlak polskiego sonoryzmu". Promocja polskiej muzyki i nowe utwory

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 18:15
Pianistka Emilia Karolina Sitarz i flecistka Ewa Liebchen przez kilka miesięcy promowały za granicą polską muzykę sonorystyczną. Wszystko w ramach projektu "Szlak polskiego sonoryzmu". Akcja zaowocowała także powstaniem kilkunastu nowych utworów.
Projekt Szlakiem polskiego sonoryzmu promował polską twórczość w Europie
Projekt "Szlakiem polskiego sonoryzmu" promował polską twórczość w EuropieFoto: Arda_ALTAY/Shutterstock

Utwory takich kompozytorów jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński zabrzmiały między innymi w Macedonii, Rumunii, Gruzji, na Litwie i Węgrzech. Koncertom towarzyszyły warsztaty i wykłady.

Posłuchaj
14:45 _PR2 (mp3) 2024_12_20-16-29-49.mp3 Emilia Sitarz i Ewa Liebchen o projekcie nt. polskiego sonoryzmu (Wybieram Dwójkę)

 

Nowe utwory

Choć sonoryzm nieodłącznie kojarzy się z latami 60. ubiegłego wieku, to muzyka ta nie jest przeszłością. W trakcie projektu powstało bowiem wiele nowych utworów. - Wyszło to w trakcie realizacji zadania. W każdej uczelni umawialiśmy się z organizatorami, że dwójka bądź trójka studentów skomponuje dla nas miniatury na flet i fortepian, które będą inspirowane polskimi kompozytorami albo im dedykowane - zdradziła Emilia Sitarz.

Pianistka dodała również, że w związku z realizacją tego zadania studenci przesłuchali bardzo dużo polskich utworów. W efekcie poza nowymi kompozycjami wiele osób miało szansę dokładnie poznać polską twórczość.

Podsumowanie projektu 

Ewa Liebchen powiedziała, że każdy z wyjazdów wiązał się z intensywnym działaniem, który kończył się koncertem. - Na koniec dwu czy trzydniowego pobytu dawałyśmy recital z polskim programem, który włączał kompozycje napisane przez studentów. Wcześniejsze dni były spędzone na pracy z kompozytorami, próbami, warsztatach czy wykładach - powiedziała.

Zobacz także: Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu - serwis specjalny

Skomponowane przez studentów utwory, poza recitalem, nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Inicjatorki akcji chcą jednak je zagospodarować. - Powstało kilkanaście takich utworów i miałyśmy pomysł, żeby podsumować ten projekt i zamknąć je wszystkie np. na płycie. Były one przeróżne, ale trzeba spróbować - podkreśliła Ewa Liebchen.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Goście: Emilia Karolina Sitarz (pianistka), Ewa Liebchen (flecistka)

Data emisji: 20.12.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/zch

Czytaj także

Program "Nanodźwięki". Emilia Sitarz: fortepian jest dla wszystkich i każdy może grać

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 19:42
- "Nanodźwięki" to przede wszystkim idea tego, że fortepian jest dla wszystkich i każdy może grać. Chciałabym, żeby każdy to uwierzył - powiedziała w Programie 2 Polskiego Radia Emilia Karolina Sitarz, pianistka i pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Pobłocka i Bach. Od przysłuchiwania się w domu do własnych recitali i płyt [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 13:20
- Jako dziecko podsłuchiwałam, jak mama ćwiczyła Pasję wg św. Jana. I to był dla mnie Bach - te niebywale taneczne i radosne arie. Potem często grałam z mamą, bo wtedy była jeszcze możliwość układania programów, że np. grało się całą Kantatę o kawie czy wybranych kilka arii. Musiałam się więc uczyć tych karkołomnych wyciągów fortepianowych - mówiła w Dwójce pianistka Ewa Pobłocka.
rozwiń zwiń