Kiedy zostanie otwarte Muzeum Historii Kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 20:00
Dlaczego tak ważne jest przywoływanie kobiecych postaci z przeszłości? Jak wiele herstorie mają wspólnego z dzisiejszą sytuacją kobiet? Jak zmienia się i będzie się zmieniało postrzeganie ich społecznej roli? Na te pytania w audycji "O wszystkim z kulturą" odpowiedziała Agata Kominiak, członkini zarządu Fundacji im. Julii Woykowskiej i fundatorka Muzeum Historii Kobiet.
Audio
  • Kiedy zostanie otwarte Muzeum Historii Kobiet? (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
Dlaczego tak ważne jest przywoływanie kobiecych postaci z przeszłości? Jak wiele herstorie mają wspólnego z dzisiejszą sytuacją kobiet, jak zmienia się i będzie się zmieniało postrzeganie ich społecznej roli?
Dlaczego tak ważne jest przywoływanie kobiecych postaci z przeszłości? Jak wiele herstorie mają wspólnego z dzisiejszą sytuacją kobiet, jak zmienia się i będzie się zmieniało postrzeganie ich społecznej roli? Foto: Shutterstock

Jako autorka warsztatów o sprawczości wprowadza nastolatki w świat polityki. Jest współtwórczynią kursów poświęconych nauczaniu historii, w której kobiety nie są pomijane.

Posłuchaj
46:46 2025_01_13 19_10_04_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Kiedy zostanie otwarte Muzeum Historii Kobiet? (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

Aktywistka, edukatorka, pedagożka opowie o metodach wzmacniania niezależności, sprawczości kobiet, sposobach wpływania na to, by ich obecność w życiu publicznym i politycznym była coraz większa.

Z Agatą Kominiak rozmawialiśmy w audycji o znaczeniu nauczania herstorii, o konsekwentnym wprowadzaniu zmian społecznych, a także o tym, jak zmieniał się projekt polskiego Muzeum Historii Kobiet i o planowanych działaniach jego fundatorek.

***

Na audycję O wszystkim z kulturą w poniedziałek (13.01) zaprosiła Marta Strzelecka.

marta strzelecka/zch/pg

Czytaj także

Pierwsza dama polskiej piosenki. Irena Santor na dobry początek 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 21:00
Znają ją pokolenia. Wyśpiewała niezapomniane przeboje, które stworzyły historię polskiej piosenki. Irena Santor, ikona rodzimej sceny, laureatka Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej. Jak wchodzi w nowy, 2025 rok? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 21:06
- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Musierowicz skończyła 80 lat. Jej książki czytały i nastolatki, i Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 21:20
- W latach 90. Małgorzata Musierowicz stała się nie tylko najpopularniejszą autorką powieści dla dziewcząt, ale też pisarką czytaną przez dorosłych ludzi - od Czesława Miłosza, po prof. Mariana Stalę - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Biedrzycki, krytyk literacki i historyk literatury, w dniu 80. urodzin Małgorzaty Musierowicz.
rozwiń zwiń