"Raj utracony (?)". Znamy program 60. festiwalu Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 12:38
Znakomici artyści, tacy jak Martha Argerich czy sir John Eliot Gardiner, nieoczywisty repertuar i muzyczne odkrycia – między innymi tego możemy się spodziewać na jubileuszowym 60. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. – Muzyka wokalna i wokalno-instrumentalna to coś, co nas wyróżnia na tle innych imprez w Polsce i Europie – mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia Andrzej Kosendiak.
W programie Wratislavia Cantans znalazły się zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i kameralne koncerty w zabytkowych przestrzeniach Wrocławia i Dolnego Śląska. N.z. Narodowe Forum Muzyki
W programie Wratislavia Cantans znalazły się zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i kameralne koncerty w zabytkowych przestrzeniach Wrocławia i Dolnego Śląska. N.z. Narodowe Forum MuzykiFoto: Shutterstock/Wojciech Dziadosz

Hasłem tegorocznej odsłony Festiwalu Wratislavia Cantans jest "Raj utracony (?)". Jest to nawiązanie do poematu Johna Miltona – angielskiego XVII-wiecznego pisarza.


Posłuchaj
06:31 Wybieram Dwójkę 2025_02_04-16-13-04.mp3 Andrzej Kosendiak o programie 60. odsłony Wratislavia Cantans (Wybieram Dwójkę)

 

– W nawiasie jest postawiony znak zapytania, bo pytanie, czy ten raj jednak został utracony. Festiwal i jego ostatnie edycje związane były z tym, co nas otacza. Może w mniejszym stopniu niż teatr, muzyka odpowiada na emocje, myśli i refleksje, wynikające z bieżących wydarzeń. Muzyka z trochę innej perspektywy, ale jednak musi odpowiadać na to, co się wokół nas dzieje – wyjaśnił Andrzej Kosendiak.

Czytaj też:

Muzyka komentarzem do rzeczywistości

W programie znajdą się dzieła Felixa Mendelssohna i Richarda Wagnera po kompozytorów zupełnie współczesnych. Wiele utworów, które będziemy mogli usłyszeć w trakcie tego wyjątkowego wydarzenia, zostało zamówionych specjalnie na tę edycję. Jednym z nim będzie dzieło (prawykonanie) Zygmunta Krauzego.

– Będzie to Requiem, ale nie będzie to stricte msza żałobna. Dzieło poświęcone jest dzieciom – ofiarom wojen w XXI wieku. Są pozbawiane dzieciństwa, a często nawet życia w konfliktach, które targają naszym światem – zdradził dyrektor festiwalu.

Znakomici artyści na Wratislavia Cantans

Wśród gwiazd, które pojawią się na 60. edycji, znajdzie się również pochodząca z Argentyny wielka gwiazda fortepianu - Martha Argerich.

– Mieliśmy propozycję koncertu Marthy Argerich z orkiestrą z Monte Carlo, właśnie w terminie Wratislavii Cantans. Warunek jednak był taki, że musi być akcent związany z festiwalem. Puenta jest bardzo miła, bo gdy doszło do kontaktu z dyrygentem, zapytał, jaki zespół ma wystąpić. Powiedzieliśmy, że Chór Narodowego Forum Muzyki. Powiedział: "Świetnie, znam ten chór, jest wspaniały. Zmieniamy program" – mówił gość audycji.

– Będzie to wspólne wykonanie. Bo mamy głód poczucia wspólnoty, chcemy się czuć jej członkami. Często próbujemy wzajemnie się zagryzać, w czym pomagają nam inżynierowie socjalni, budując mury między ludźmi. I sale koncertowe, festiwale mają tutaj niezwykle istotną rolę do spełnienia – mówił Andrzej Kosendiak.

Szansa dla młodych muzyków

Twórcy festiwalu chcą również dać szansę początkującym artystom. Z tej okazji zostanie ogłoszony konkurs, w którym młode zespoły kameralne z Europy będą mogły przedstawić organizatorom propozycje swoich utworów, które mogłyby pojawić się w programie wydarzenia. – Zwycięskie zespoły będą miały okazję na nasz koszt wziąć udział w festiwalu. Chcielibyśmy też dać im przestrzeń dla pomysłów, które się narodzą – zapowiedział dyrektor artystyczny.

***

Przygotowanie: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans)

Data emisji: 4.02.2025

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

am/kor/pg

Czytaj także

Andrzej Kosendiak - droga od malowania domów w Norwegii do koncertowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 13:00
Andrzej Kosendiak to wieloletni dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, który zapisał się w historii tej instytucji. W cyklu "Zapiski ze współczesności" wspominał lata młodości i drogę, która zaprowadziła go na muzyczny szczyt. Opowiedział m.in. o koncertach w miejscu, gdzie wcześniej zmuszony był do pracy m.in. jako malarz domów.
rozwiń zwiń