Prof. Jadwiga Puzynina. Prekursorka etyki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 19:06
W wieku 97 lat zmarła prof. Jadwiga Puzynina - językoznawca i badacz literatury. Była znawcą twórczości Cypriana Kamila Norwida. W czasach PRL działała w opozycji. W Dwójce tę wyjątkową postać wspominała prof. Anna Cegieła z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Jadwiga Puzynina podczas wręczenia Orderu Orła Białego
Prof. Jadwiga Puzynina podczas wręczenia Orderu Orła BiałegoFoto: Marek Borawski/KPRP

Jadwiga Puzynina urodziła się w 29 stycznia 1928 w Rożyszczach na Wołyniu. W latach 1943-1944 należała do Szarych Szeregów. Po wojnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Anna Cegieła podkreśliła, że Jadwiga Puzynina miała niesamowitą zdolność komunikowania się z ludźmi. Dotyczyło to także tych, z którymi się nie zgadzała. 


Posłuchaj
06:09 _PR2 (mp3) 2025_02_10-16-50-18.mp3 Prof. Anna Cegieła o prof. Jadwidze Puzyninie (Wybieram Dwójkę)

 

Jadwiga Puzynina i sprawność intelektualna

Prof. Cegieła zwróciła uwagę na bardzo dobrą kondycję Jadwigi Puzyniny. - Dożyła sędziwego wieku i bardzo długo była niesłychanie sprawna intelektualnie. Jeszcze jako 90-latka brała udział w konferencjach naukowych. Muszę powiedzieć, że z radością obserwowałam, jak potrafiła zbyt długo trwającą i niezupełnie konstruktywną dyskusję sprowadzić do poziomu, na którym powinna się toczyć - wspominała.

- Była czynna niemalże do ostatnich lat swojego życia. Profesor uważała, że naukowiec ma obowiązki wobec wspólnoty i to nie tylko akademickiej. Tłumaczyła wszystkim, że należy do nich dobra komunikacja i poszanowanie drugiego człowieka - zdradziła prof. Cegieła.

Etyka języka

W swojej karierze naukowej prof. Puzynina zajmowała się m.in. etyką języka. - W 1970 roku wygłosiła wykład, że powinniśmy jako ci, którzy zajmują się kulturą języka, uwzględnić także etyczny wymiar komunikacji. Jako że język jest działaniem, to jego użycie powinno mieć wymiar etyczny i być etycznie oceniane - wyjaśniła Anna Cegieła.

- Było to wtedy bardzo trudne. Obowiązywała nas wtedy metodologia, w której trudno było badać etykę języka. Ona się jednak tym nie zraziła. Rozpoczęła badania i pokazała, że można zając się tym, jak ludzie rozumieją wartości i jak one funkcjonują. Wszystko po to, żeby dojść do tego, jak porozumiewać się z drugim człowiekiem - dodała.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: prof. Anna Cegieła (wydział polonistyki UW)

Data emisji: 10.02.2025

Godz. emisji: 16.50

dz/kor

Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. "Te słowa scalają młodzież i wyrażają ich emocje"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 10:40
Z tysiąca słów zostanie wybrane to jedno! Już tylko do końca listopada można zagłosować w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Czy zostanie nim aura, brainrot, yapping a może oi oi oi baka? O tym, jaka jest dziś polszczyzna wśród młodych, opowiadała członkini jury - prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń